Rolnicy zapłacą za leczenie z własnej kieszeni?

Autor: gazetaprawna.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2011 10:36

Za pół roku 1,6 mln rolników oraz ich rodziny mogą stracić darmowe leczenie w ramach KRUS. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r.

Rolnicy zapłacą za leczenie z własnej kieszeni?

TK stwierdził wówczas, że opłacanie składek zdrowotnych za rolników przez budżet państwa jest niezgodne z ustawą zasadniczą i dał ustawodawcy 15 miesięcy na przygotowanie nowych rozwiązań. Dotychczas w tej sprawie nie zrobiono nic.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął się interwencji w resorcie zdrowia, ale - jak informuje Dziennik Gazeta Prawna -  Ministerstwie Zdrowia odpwiada, że sprawa nie leży w jego kompetencjach: resort nie ustala zasad finansowania składek przez budżet państwa. Od wspomnianej kwestii odżegnuje się też Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

”Niedotrzymanie terminu zakreślonego przez Trybunał Konstytucyjny może spowodować, iż ta grupa społeczna nie będzie podlegała ubezpieczeniu. W związku z tym istnieje ryzyko, że od dnia 4 lutego 2012 roku osoby te będą musiały samodzielnie pokrywać koszty z tytułu pobieranych świadczeń zdrowotnych” - stwierdził RPO w piśmie do ministra zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum