Rolnicy zapłacą za leczenie z własnej kieszeni?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2011 09:12

Bez reformy prawa rolnicy stracą ubezpieczenie w NFZ. Czy ponad półtora miliona osób należących do KRUS zapłaci za leczenie w przychodniach i szpitalach? - pyta Dziennik Gazeta Prawna.

Rolnicy zapłacą za leczenie z własnej kieszeni?

8 miesięcy temu, 26 października 2010 r., Trybunał Konstytucyjny uznał (sygn. akt K 58/07), że obecny sposób finansowania składek rolników (płaci je budżet bez względu na dochód rolnika) jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. TK dał rządowi 15 miesięcy, tj. do 2 lutego 2012 r., na ustawowe uregulowanie tej kwestii.

Przez 8 miesięcy rządowy zespół ds. reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników zebrał się tylko raz, w grudniu ub. roku i prawdopodobnie już się nie zbierze do jesiennych wyborów parlamentarnych. Po wyborach reforma systemowa będzie musiała być zatem przeprowadzona w ekspresowym tempie. Według Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, nie ma powodu do zmartwień, ponieważ dobre rozwiązania można przeprowadzić w 48 godzin, łącznie z uzyskaniem podpisu prezydenta.

Zdaniem dr Bożeny Karwat-Woźniak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa opłacanie przez rolników składki zdrowotnej nie powinno być dla nich szczególnie dotkliwe. Byłoby to także bardziej sprawiedliwe niż obecna sytuacja, w której składki nie płacą rolnicy mający np. 100-hektarowe gospodarstwo, ale za to jest ona pobierana od emerytów i rencistów.

Więcej: www.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum