Resorty pracy i zdrowia uzgodniły zmiany w składce zdrowotnej od bezrobotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 15:22

Resorty pracy i zdrowia uzgodniły zmiany w zasadach odprowadzania składki zdrowotnej od bezrobotnych - poinformował w czwartek (26 września) w Sejmie w wiceminister pracy Jacek Męcina. Zapowiedział, że wkrótce do parlamentu trafi projekt zmian w zasadach funkcjonowania urzędów pracy.

Resorty pracy i zdrowia uzgodniły zmiany w składce zdrowotnej od bezrobotnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiceminister przedstawił w czwartek (26 września) w Sejmie informację na temat planowanej reformy publicznych służb zatrudnienia, o którą wniósł klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Zmiany mają m.in. zwiększyć efektywność działania urzędów pracy oraz lepiej dostosować ich ofertę do potrzeb bezrobotnych.

- W sprawie składki zdrowotnej (od bezrobotnych - PAP) też pracujemy. Niezwłocznie po tym, jak do Wysokiej Izby trafi nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia będziemy zajmować się uregulowaniem tej kwestii, ważnej również ze względu na funkcjonowanie urzędów pracy - powiedział wiceminister.

Przez zmiany w zasadach dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych resort chciałby odciążyć urzędy pracy od grupy osób, które rejestrują się tylko po to, by móc skorzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej.

- Nowe rozwiązanie nikogo nie pozbawi prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych - zaznaczył Męcina. - Jeżeli chcesz pracę, masz się rejestrować jako osoba bezrobotna, jeśli chcesz tylko uzyskać ubezpieczenie zdrowotne - masz do niego prawo - tłumaczył.

Ministerstwo pracy planuje, by kwoty przekazywane na wynagrodzenia pracowników powiatowych urzędów pracy były powiązane z efektami działania urzędów. Większe środki na aktywizację bezrobotnych mają być przekazywane do tych regionów, które najbardziej efektywnie z nich korzystają.

Nowe przepisy mają też m.in. ułatwić tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia kobiet po urlopie wychowawczym, wspierać pracodawców zatrudniających bezrobotnych powyżej 50. roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze