Przed zagranicznym urlopem pamiętaj o karcie EKUZ i

Autor: 24Kurier.pl,Dziennik Wschodni, AS/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2009 15:05

Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane są w oddziałach NFZ. Karta wystawiana jest bezpłatnie i "od ręki". Dzięki niej za leczenie za granicą nie musimy płacić z własnej kieszeni, ale nie wszystkie koszty pokryje NFZ.

W wakacje jest znacznie więcej osób zgłaszających się po karty EKUZ. Tworzą się kolejki, a czas wydania kart wydłuża się do 2 - 3 godzin. Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Koszur – rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ, z powodu wydłużających się w sezonie kolejek po karty, w Szczecinie wprowadzono „Wakacyjny dyżur turystyczny”, który będzie trwał do 31 sierpnia. – To była konieczność – wyjaśnia Koszur, w Zachodniopomorskiem mamy 1,75 mln ubezpieczonych i dwa punkty – w Szczecinie i w Koszalinie, które wydają karty EKUZ.

Aby dostać taką kartę trzeba wypełnić wniosek i przedstawić dowód osobisty oraz dowód ubezpieczenia. Może być to ważna legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja emeryta czy rencisty.

Wniosek można wcześniej pobrać ze strony internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia i wypełnić w domu. Kartę otrzymuje się tego samego dnia bezpłatnie. Należy się po nią zgłosić osobiście lub przesłać do funduszu wypełniony wniosek wraz z upoważnieniem dla osoby, która w naszym imieniu ją odbierze.

Bez EKUZ lepiej nie wyjeżdżać
Bez karty lepiej nie wyjeżdżać za granicę, bo bez niej za jakąkolwiek pomoc medyczną trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ daje prawo tylko do takich świadczeń medycznych, jakie w danym kraju są bezpłatne. - Niektóre drobne świadczenia – wyjaśnia Małgorzata Koszur w wielu krajach są płatne. W Niemczech, np. pierwsza w kwartale wizyta u lekarza rodzinnego jest płatna.

Leczenie stomatologiczne i przewozy karetką nie są w ogóle refundowane w większości krajów UE, dlatego, aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, należałoby wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatnie.

Kartę najlepiej kilka razy skserować. W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości i pozostawienie lekarzowi kserokopii karty. Jest ona ważna przez dwa miesiące od wystawienia. Jeżeli ktoś wyjeżdża za granice do pracy, karta traci ważność z dniem podjęcia pracy.

Wyjazd do kraju spoza Unii

Wyjazd do krajów spoza Unii (ale nie tylko) w zasadzie jest jednoznaczny z koniecznością nabycia ubezpieczenia, chroniącego przed samodzielnym pokrywaniem ewentualnych wydatków na leczenie. Ubezpieczenie zapewnia nam, że ubezpieczyciel pokryje koszty związane z powypadkowym leczeniem szpitalnym, leczeniem ambulatoryjnym, zwróci wydatki poniesione na zakup leków, środków opatrunkowych oraz pokryje inne koszty związane ze świadczeniem zdrowotnym.

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia warto jednak sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie zastrzega sobie, iż wydatki związane z leczeniem, np. do 100 euro będą pokrywane bezpośrednio przez ubezpieczonego, a po powrocie z wyjazdu na podstawie przedłożonych dokumentów będą dopiero zwracane poszkodowanemu.

Trzeba zwrócić również uwagę na to, jakich dokumentów uprawniających do zwrotu będzie żądał ubezpieczyciel.

Najważniejsze dla ubezpieczającego są wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Ich katalog jest dosyć szeroki i nie sposób wymienić wszystkie okoliczności uzasadniające odmowę ubezpieczyciela, przykładowo jest to uprawianie sportu wyczynowego lub skutki leczenia chorób przewlekłych (uprzednio zaistniałych schorzeń).

Wielu osób zastanawia się też nad wysokością sumy gwarancyjnej, czyli maksymalnego limitu, do którego odpowiedzialność ponosi ubezpieczyciel. Limit powinien być na poziomie rzeczywistego zabezpieczenia kosztów na leczenie bez konieczności uruchamiania własnych środków finansowych. Przy dłuższym pobycie rośnie prawdopodobieństwo nieszczęśliwego zdarzenia, dlatego przy wyborze limitu ubezpieczenia należy zwrócić uwagę na przewidywany czas pobytu. Przy zawieraniu umowy warto pamiętać, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia tylko do kwoty limitu określonego w umowie. Co do zasady przedmiotowe ubezpieczenie nie jest drogie, nie opłaca się dla paru złotych oszczędzać na zaniżaniu kwoty odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Okres na jakie EKUZ jest wydawawna:

• w przypadku wyjazdu turystycznego: na okres pobytu za granicą, ale nie dłużej niż na 2 miesiące licząc od końca miesiąca, za który została zapłacona ostatnia składka na ubezpieczenie.
• dla osób bezrobotnych: na 30 dni, na podstawie zaświadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy wydanego w związku z EKUZ
• dla uczniów i studentów podejmujących naukę za granicą: do końca semestru lub roku szkolnego bądź akademickiego, na podstawie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie oraz zaświadczenia bądź legitymacji ze szkoły lub uczelni.
• dla emerytów - na 5 lat; dla rencistów - na czas przyznanego świadczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum