Przed majówką NFZ wydaje najwięcej kart EKUZ

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2014 13:52

Co roku w związku z majowymi wojażami Polaków wzrasta liczba wydawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kart EKUZ.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w 2013 r. wydano przeszło 2 mln kart EKUZ, o 500 tys. więcej w porównaniu ze stanem sprzed 2 lat. Statystyki Funduszu pokazują, że zainteresowanie Polaków kartami rośnie w kwietniu, a zatem w przededniu majówki - w kwietniu 2013 r. wydano ich przeszło 40 proc. więcej niż w marcu.

Doświadczenia polskich turystów pokazują, że EKUZ jest przydatny, ale ma też kilka wad. Karta nie zapewnia np. organizacji i pokrycia kosztów powrotu do kraju, które w skrajnych przypadkach potrafią być liczone w setkach tysięcy złotych. Ponadto bezpłatna pomoc medyczna zostanie udzielona przez placówki medyczne tylko w zakresie określonym przepisami danego państwa członkowskiego UE.

Np. w Niemczech trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza, a każdy dzień w szpitalu kosztuje 10 euro. Z kolei w Belgii 25 proc. kosztów leczenia i leków pokrywa się we własnym zakresie, a we Francji opłaca się 30 proc. wysokości honorariów lekarskich, 20 proc. kosztów leczenia stacjonarnego i 25 proc. szpitalnego, koszty leków od 35 do 65 proc., a także 40 proc. kosztów testów laboratoryjnych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum