Prywatne ubezpieczenia zdrowotne usprawnią dostęp do świadczeń?

Autor: Bankier.pl/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 11:47

Obecny system ubezpieczeń zdrowotnych nie gwarantuje dostępu do usług medycznych. Sytuację mogłyby zmienić ubezpieczenia prywatne.

Z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym dostęp do usług medycznych będzie łatwiejszy?

Według szacunków GUS Polacy już obecnie wydają rocznie ponad 10 mld złotych na usługi, które teoretycznie są zagwarantowane w systemie publicznym.

Oznacza to, że statystyczny mieszkaniec Polski wydaje dodatkowo z własnej kieszeni ponad 200 złotych rocznie na opiekę medyczną. Część z tych środków znajduje się w szarej strefie i poza monitoringiem NFZ. Tymczasem gdyby środki te trafiły do firm ubezpieczeniowych, a te z kolei w większym niż dotychczas stopniu zaangażowały się w ubezpieczenia zdrowotne, mogłoby to uporządkować polski system ochrony zdrowia i sprawić, że usługi medyczne stałyby się bardziej dostępne dla pacjentów.

Aby tak się jednak stało, niezbędne jest, w opinii analityków portalu bankier.pl, wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych, które określą zasady kontraktowania usług przez ubezpieczycieli ze świadczeniodawcami i zachęt, np. ulg podatkowych dla społeczeństwa.

Zdaniem ekspertów, polski system ubezpieczeń zdrowotnych mógłby być oparty, podobnie jak np. we Francji, na trzech filarach: publicznych ubezpieczeniach zdrowotnych, prywatnych komplementarnych ubezpieczeniach zdrowotnych i prywatnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

W Polsce jednak potencjalny zakres, w którym komercyjne ubezpieczenia zdrowotne uzupełniłyby polski system ochrony zdrowia, mógłby być różny. Filar prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych uzupełniałby np. filar publiczny, oferując dodatkowe usługi (poza gwarantowanym zakresem) bądź usługi o wyższej jakości. Filar prywatny mógłby również zastępować filar publiczny przejmując część obowiązków świadczenia usług zdrowotnych oraz część obowiązkowych składek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum