Prezydent Obama: administracja nie planuje przejęcia ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 10:31

W środę (9 września) prezydent Barack Obama zaapelował w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu o szybkie uchwalenie reformy systemu opieki zdrowotnej. Jej celem jest zapewnienie ubezpieczenia medycznego wszystkim Amerykanom i obniżenie kosztów leczenia w USA.

Prezydent Obama: administracja nie planuje przejęcia ochrony zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Czas na kłótnie się skończył. Teraz pora na uchwalenie reformy - powiedział Obama, podkreślając znane wady amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, który nie zapewnia ludziom bezpieczeństwa i grozi ruiną majątkową w wypadku choroby.

Około 17 proc. Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczenia medycznego. Dotyczy to głównie osób pracujących na własny rachunek, które muszą same wykupywać ubezpieczenia od firm prywatnych, albo pracowników drobnych przedsiębiorstw. Jednocześnie olbrzymie koszty usług zdrowotnych w USA przyczyniają się do stałego powiększania deficytu budżetowego i utrudniają amerykańskim korporacjom, które ubezpieczają pracowników, konkurowanie z firmami zagranicznymi.

Prezydent przypomniał, że rządowy projekt reformy przewiduje obowiązek wykupienia przez wszystkich Amerykanów ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym osoby mniej zamożne będą otrzymywały na ten cel państwowe subwencje w postaci ulg podatkowych. Dodał, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły odmówić polisy osobom, które już chorują, unikać pokrycia kosztów leczenia pod różnymi pretekstami albo ustalać arbitralnie limity pokrycia szkód na zdrowiu, co jest w USA powszechną praktyką.

Aby stworzyć alternatywę dla prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych, które dyktują wysokie ceny, w planie reformy proponuje się stworzenie państwowego funduszu ubezpieczeniowego na wzór federalnego Medicare, który ubezpiecza emerytów. Ponieważ propozycja ta stała się głównym powodem sprzeciwu wobec reformy ze strony konserwatystów, którzy nazywają ją "próbą przejęcia ochrony zdrowia przez rząd", Obama zapewnił, że "będzie to tylko opcja dla tych, którzy nie mają ubezpieczenia".

Do wygłoszenia repliki na przemówienie prezydenta Republikanie wybrali ultrakonserwatywnego kongresmana z Luizjany Charlesa Boustany, z zawodu lekarza chirurga. Jak zwrócili uwagę komentatorzy z popierającej Demokratów telewizji MSNBC, ma on trzy pozwy o błąd w sztuce.

Konserwatywni komentatorzy w telewizji Fox News wytknęli dla odmiany Obamie, że w przemówieniu utrzymywał, iż reforma - której koszt sam oszacował na 900 miliardów dolarów w ciągu 10 lat - spłaci się sama, nie powiększając deficytu finansów publicznych. Ich zdaniem jest to niemożliwe, a ogólnikowe wyjaśnienia prezydenta, iż oszczędności będzie można uzyskać głównie dzięki ograniczeniu marnotrawstwa, zwłaszcza w federalnym funduszu Medicare, były mało przekonujące.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum