Prawie 200 mln Europejczyków ma już europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 13:19

Prawie 200 mln Europejczyków ma już europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Jak wynika z najnowszych danych za 2013 r., to ponad połowa osób ubezpieczonych w UE. Liczba posiadaczy karty EKUZ stale wzrasta: w 2013 r. posługiwało się nią o 8 mln obywateli więcej niż rok wcześniej.

László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, skomentował:

- Wielu ludzi planuje teraz swoje letnie wyjazdy, z zadowoleniem odbieramy więc fakt, że coraz więcej osób ma europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Pozwoli im ona uzyskać dostęp do niezbędnych świadczeń medycznych w czasie podróży w Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinie, Norwegii i Islandii. Wzrost liczby osób otrzymujących kartę pokazuje, że system EKUZ cieszy się uznaniem i zaufaniem do ochrony, jaką zapewnia.

Bezpłatna karta EKUZ jest dokumentem poświadczającym, że jej posiadacz ma prawo do otrzymania niezbędnej pomocy medycznej podczas tymczasowego pobytu za granicą w ramach systemu opieki zdrowotnej kraju goszczącego na takich samych prawach i po takich samych kosztach, jak obywatele tego kraju. Karty EKUZ nie można używać do pokrycia kosztów planowanego leczenia w innym kraju.

Szpitale świadczące usługi w ramach publicznej służby zdrowia są zobowiązane do uznania karty EKUZ. W znakomitej większości przypadków osoby okazujące kartę EKUZ otrzymują niezbędną pomoc lekarską i nie mają problemów ze zwrotem jej kosztów. Zdarzały się jednak sytuacje, w których odmówiono udzielenia pomocy - głównie z powodu braku świadomości podmiotów świadczących usługi opieki zdrowotnej. 

Aby przed wakacjami upowszechnić wiedzę na temat EKUZ, Komisja ogłosiła konkurs na scenariusz krótkiego filmu promującego kartę. Zwycięski scenariusz będzie podstawą wideoklipu, który zostanie wykorzystany do promocji EKUZ. Zgłoszenia można przesyłać do 17 sierpnia br.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum