Pracownikom NFZ dostaje się za EKUZ

Autor: Gazeta Wyborcza Katowice, LJ/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2010 13:36

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ wprowadził nagrywanie rozmów osób dzwoniących do Funduszu. Jest także informacja o monitoringu pomieszczenia.

Wszystko po to, by zarejestrować przypadki agresywnego zachowania petentów wobec pracowników NFZ. Agresja może przejawiać się wyzwiskami, przekleństwami rzucanymi pod adresem urzędników, waleniem laską po biurku przez krzepkich staruszków. Czasem takie sytuacje kończyły się interwencją ochrony.

Szczególnie dużo problemów sprawia urzędnikom wyjaśnienie petentom problemów wynikających z korzystania z EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) gwarantującej otrzymanie bezpłatnej pomocy za granicą w nagłych przypadkach.

Okazuje się jednak, że nasze karty nie wszędzie są honorowane. Dopiero po powrocie do kraju można się domagać od NFZ zwrotu pieniędzy wydanych na pokrycie kosztów leczenia. To jednak trwa i to nie zawsze z winy polskich urzędników.

Na potwierdzenie kosztów leczenia z Niemiec czy Holandii polski płatnik czeka miesiąc lub dwa. Ale z Włoch nawet do dwóch lat. W przypadku rekordzisty, pacjenta greckiego szpitala, ŚOW NFZ czekał na dokumentację pięć lat...

Fundusz zachęca także do odwiedzania stron internetowych i sprawdzania, w jakich sytuacjach można skorzystać z EKUZ. Osoby wyjeżdżające za granicę powinny np. pamiętać, że EKUZ nie pokrywa kosztów bardzo drogiego transportu medycznego. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podaje przykładowe ceny: Warszawa-Sharm El Sheik-Warszawa: około 90 tys. zł; Warszawa-Barcelona-Warszawa: około 65 tys. zł; Warszawa-Ankara-Warszawa: około 50 tys. złotych.

Szczególnie przed zbliżającymi się wakacjami przypominamy, że karta EKUZ uprawnia do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej w nagłych przypadkach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum