Pracownicy na L4 mogą być skontrolowani także przez prywatną firmę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2017 08:12

Pracownicy na zwolnieniach chorobowych mogą być skontrolowani także przez prywatną firmę - pisze we wtorkowym (9 maja) wydaniu "Gazeta Wyborcza".

Pracownicy na L4 mogą być skontrolowani także przez prywatną firmę
Firmy oferują pracodawcom kontrolę zwolnień lekarskich pracowników. Fot. Archiwum

Nakryto tak piłkarza, który mimo zwolnienia z pracy rozegrał całą wiosenną kolejkę. ZUS, jak pisze "GW", cofnął mu świadczenia chorobowe.

Firma Conperio, podobnie jak HR Solutions, Centrum EM-PARTNER, czy Loyalis, oferuje pracodawcom kontrolę zwolnień lekarskich pracowników.

Usługa polega m.in. na przeprowadzeniu wizyty w miejscu zamieszkania pracownika na L4 i prześwietleniu jego aktywności w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku.

Conperio szacuje, że średnio 15 proc. zwolnień chorobowych wystawianych jest na lewo - pracownicy w rzeczywistości nie są chorzy i zajmują się, czym chcą.

Conperio sprawdziło dotąd 85 tys. pracowników w 100 przedsiębiorstwach - głównie dużych, zatrudniających ponad 300 osób. Efekt? Po kontroli skraca się średni czas trwania zwolnień lekarskich. W jednej firmie liczba przebywających na zwolnieniu pracowników spadła ze 136 do 50.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum