Pracodawcy zyskują, zatrudnieni i NFZ tracą

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2010 17:30

Placówki medyczne udzielają świadczeń, za które nikt im nie zapłaci, ponieważ niektóre firmy nie odprowadzają regularnie składek za swoich pracowników.

Pracodawcy zyskują, zatrudnieni i NFZ tracą

Zdarza się, że pacjenci, choć pracują, nie są ubezpieczeni, bo ich firma nie odprowadza potrącanych przy wypłacie wynagrodzenia składek zdrowotnych. Za świadczenia udzielone przez przychodnię lub szpital Fundusz nie może wówczas zapłacić. Pacjenta nie można obciążyć kosztami, bo składkę  zdrowotną potrącono mu z wynagrodzenia.

– Koszty leczenia powinien w tej sytuacji ponieść pracodawca, który nie odprowadził składek – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich. – Na takie rozwiązanie wskazuje art. 50 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stanowi on, że jeśli firma nie odprowadza składek przez okres dłuższy niż miesiąc, NFZ może ją obciążyć kosztami leczenia pracownika – dodaje Wójcik.

Fundusz z prawa do egzekucji należności poniesionych na leczenie pracownika, za którego pracodawca nie odprowadza składek zdrowotnych, jednak nie korzysta. Nie ściga pracodawców, ponieważ musiałby dysponować aktualną listą osób zatrudnionych u płatnika (dysponuje nią ZUS) oraz wprowadzić pełną informatyzację, co z kolei wiąże się z kosztami.

Departament ekonomiczno-finansowy centrali NFZ wyjaśnił nam, że pierwsze działania w zakresie obciążenia płatników, podjęto w Centrali NFZ w połowie 2005 roku. Jednakże wprowadzenie regulacji w zakresie ustalania należności NFZ od płatników składek na ubezpieczenie zdrowotne jest utrudnione ze względu na jakość przekazywanych danych oraz brak uregulowań prawnych pozwalających na jednoznaczne wskazanie podmiotu zobowiązanego do pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych.

Marek Wójcik w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przyznaje, że NFZ stosownych narzędzi istotnie nie posiada, ale może o nie przecież wnioskować.

Sposób na windykację jest, według Związku Powiatów Polskich, prosty: wystarczy doliczanie do bieżących zobowiązań publiczno-prawnych pracodawcy niezapłaconych kosztów  leczenia i nawiązanie w tej sprawie współpracy z urzędami skarbowymi lub oddziałami ZUS. A jest o co walczyć.

– Sprawdziłem w jednym oddziale ZUS, obsługującym ok. 1 mln mieszkańców – mówi Marek Wójcik. – Straty z tytułu nieodprowadzonych składek zdrowotnych wynoszą tam ok. 60 mln rocznie.  W skali kraju można więc mówić o stracie kilkuset milionów złotych – podsumowuje ekspert.

– Egzekucja pomogłaby nie tylko placówkom medycznym, Funduszowi, ale paradoksalnie, także przedsiębiorcom – mówi Wójcik. – Jeśli firma musiałaby zapłacić jednorazowo 10 tys. złotych za leczenie pracownika, składka zdrowotna w wysokości 50 zł miesięcznie zaczęłaby jej się bardziej opłacać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum