Pracodawcy proponują: pierwsze trzy dni L4 - niepłatne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2017 09:52

Pracodawcy, w ramach dyskusji o zwolnieniach lekarskich, planują na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego zaproponowanie związkom zawodowym i rządowi, aby za pierwsze trzy dni chorobowego Polacy nie otrzymywali pieniędzy. W zamian za to składki ubezpieczenia byłyby niższe.

Pracodawcy proponują: pierwsze trzy dni L4 - niepłatne
W ocenie pracodawców, takie rozwiązanie ukróci obecne nadużycia Fot. Archiwum

Dyskusja na ten temat zaplanowana jest jeszcze przed wakacjami. Zmiany ma zaproponować Jeremi Mordasewicz reprezentujący Konfederację Lewiatan, jedną z największych organizacji pracodawców, skupiającą 4,1 tys. firm zatrudniających ponad 1 mln osób - informuje Gazeta Wyborcza.

Obecnie przez pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie płaci nam pracodawca, a gdy chorujemy dłużej, otrzymujemy zasiłek chorobowy z ZUS. W przypadku osób po 50. roku życia opłacanie chorobowego ZUS przejmuje już po 14 dniach zwolnienia.

Pracodawcy proponują, aby pierwsze trzy dni zwolnienia były bezpłatne. Takie rozwiązanie obowiązuje w Czechach. Zdaniem Mordasewicza, pozwoli to ukrócić nadużycia, bo gdy pieniądze należą się od pierwszego dnia choroby, ludzie biorą np. dwa dni zwolnienia, aby pomalować mieszkanie lub wyleczyć się po zakrapianej imprezie. Niektórzy idą na krótkie zwolnienie, aby wydłużyć sobie weekend i wyjechać.

W zamian pracownicy płaciliby niższą składkę na ubezpieczenie chorobowe. Dziś każdy pracownik płaci miesięcznie z tego tytułu 2,45 proc. swojej pensji.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum