Pracodawcy RP: prywatne ubezpieczenie wyeliminuje abonament

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2010 17:20

Pracodawcy RP uważają, że o ile zrealizowany zostanie pomysł wprowadzenia w proponowanym kształcie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, to wyeliminują one abonamenty medyczne, którymi objętych jest w Polsce ponad milion osób.

Pracodawcy RP: prywatne ubezpieczenie wyeliminuje abonament

Pracodawcy RP w przyjętym stanowisku twierdzą, że Ministerstwo Zdrowia – poprzez niekorzystne podatkowo zapisy ustawowe – chce przekonwertować wszystkie abonamenty na ubezpieczenia. Dzięki temu szybciej osiągnięty zostanie punkt krytyczny – czyli taka liczba osób posiadających ubezpieczenie, która spowoduje, że przy akceptowalnej wysokości będzie się opłacało instytucjom ubezpieczeniowym zaoferować stosunkowo szeroko wachlarz świadczeń.

– Uważamy, że nowe ustawodawstwo powinno uwzględniać stan obecny i sankcjonować go, a także doceniać, iż mimo braku jakichkolwiek preferencji, istnieje i z powodzeniem funkcjonuje dla dobra i zdrowia ludzi – mówi Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

Dodaje, że Pracodawcy RP popierają wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, ale w kształcie z jednej strony sankcjonującym zastany stan rozwoju rynku, z drugiej posiadającym faktycznie preferencje podatkowe, aby mogły się dalej szybko rozwijać.

Na podobne zagrożenia dla funkcjonowania abonamentów medycznych zwracali uwagę inni eksperci. Podkreślali, że obok systemu publicznego istnieje duży rynek płatności out of pocket, bezpośrednio z kieszeni klienta, oraz właśnie abonamentowy, który może ucierpieć na nowych rozwiązaniach resortu.

– Należy się liczyć z tym, że wprowadzenie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych z zachętami podatkowymi spowoduje skurczenie się rynku out of pocket – mówiła dr Barbara Więckowska z SGH.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że nie chce niszczyć firm, które oferują abonamenty. Wskazuje, że rozwijają się mi.in. dzięki temu, że pracodawcy mogą wliczać zakup polis dla pracowników w koszty prowadzenia działalności.

Tekst stanowiska na: www.pracodawcyrp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum