Porozumienie Zielonogórskie: tysiące świadczeniodawców utraci planowane wpływy

Autor: FZPOZ Porozumienie Zielonogórskie/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 19:39

- Żaden odpowiedzialny lekarz i świadczeniodawca POZ nie zdecyduje się na podpisanie kontraktów i powtórzy się sytuacja sprzed 10 lat - zapowiada Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego w komunikacie rozesłanym do mediów. Komunikat nawiązuje do zapowiadanej przez NFZ weryfikacji deklaracji ubezpieczeniowych opartej o dane systemu eWUŚ.

Porozumienie Zielonogórskie: tysiące świadczeniodawców utraci planowane wpływy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli konsultowany obecnie projekt zarządzenia wejdzie w życie, od nowego roku z list kapitacyjnych POZ zostanie wykreślonych 7 procent pacjentów uznanych przez eWUŚ za osoby nieubezpieczone. Dla wielu świadczeniodawców POZ może oznaczać to upadek, a dla wszystkich pozostałych cięcia w finansowaniu opieki - twierdzi prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

I apeluje "do polityków, ekspertów w ochronie zdrowia, pacjentów i kolegów po fachu - nie pozwólmy zniszczyć systemu podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce".

Pozrozumieine Zielonogórskie przekonuje w komunikacie, że od stycznia 2014 roku tysiące świadczeniodawców utraci planowane wpływy, co zmusi ich do ograniczeń wydatków niezbędnych w opiece nad swymi pacjentami. Za udzielone porady pacjentom, którzy nie będą figurować w systemie NFZ wprawdzie zapłaci, jednak tylko jednorazową stawkę kapitacyjną - 8 złotych. 

- Naszym obowiązkiem jest, tak wczesne jak to możliwe, poinformowanie zainteresowanych instytucji o braku możliwości realizacji świadczeń POZ w takich warunkach, jak zaproponowane - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes PZ.

Według PZ "ponadto projekt zarządzenia mającego rzekomo na celu poprawę dostępności i jakości opieki sprawowanej nad pacjentami w podstawowej opiece zdrowotnej, wprowadza procedury sprzeczne z wiedzą medyczną a dodatkowo obarcza świadczeniodawców kolejnymi obowiązkami natury biurokratycznej".

- W ten sposób lekarz będzie miał mniej czasu, czyli będzie przyjmował mniej pacjentów, będzie mniej badań i recept refundowanych co da kolejne oszczędności w NFZ - uwaza Jacek Krajewski.

- Wszystkie sondaże potwierdzają dobrą opinię o POZ wśród pacjentów. Działania NFZ zmierzają do tego, by POZ tę opinię utracił. W tej sytuacji żaden odpowiedzialny lekarz i świadczeniodawca nie zdecyduje się na podpisanie kontraktów i powtórzy się sytuacja sprzed 10 lat - zapowiada prezes Krajewski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum