Porozumienie Zielonogórskie o powakacyjnych problemach z e-WUŚ

Autor: Federacja PZ/Rynek Zdrowia • • 06 października 2015 21:49

Nadal nie ma systemowego rozwiązania dotyczącego braków w e-WUŚ, ani kampanii edukacyjnej nt. ubezpieczenia. Wiele osób "wypada" z systemu, nawet o tym nie wiedząc. Dotyczy to m.in. studentów, którzy podczas wakacji podjęli legalną pracę - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Porozumienie Zielonogórskie o powakacyjnych problemach z e-WUŚ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśnia FPZ, niepracujący studenci przed ukończeniem 26 roku życia zwykle są zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny. Jeśli jednak podejmą pracę na podstawie umowy, choćby na krótko, uzyskują  swój własny tytuł do ubezpieczenia, bo zgłasza ich pracodawca. Automatycznie więc są wyrejestrowani z ubezpieczenia przez rodziców czy opiekunów.

Po zakończeniu pracy wyrejestruje ich z ubezpieczenia także pracodawca. Wtedy student ponownie musi być zgłoszony jako członek rodziny. Cały kłopot w tym, że najczęściej dowiaduje się o tym, że nie istnieje w systemie jako ubezpieczony dopiero podczas wizyty u lekarza.

Jak podkreśla Pacholicki, lekarze edukują swoich pacjentów, jednak nie są w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji. Dodaje też, że na początku roku akademickiego niektóre oddziały NFZ zamieściły na swoich stronach internetowych informację dla studentów na ten temat, jednak w jego ocenie takie informacje do nich po prostu nie dotrą.

Studenci, którzy legalnie pracowali podczas wakacji, nie są jedyną grupą rzekomo nieubezpieczonych. Mimo, że NFZ nieustannie chwali się coraz skuteczniejszą weryfikacją ubezpieczonych, na czerwono świecą się nadal te same grupy:  osoby na zasiłkach rehabilitacyjnych, na urlopach macierzyńskich, na długotrwałych zwolnieniach.

Więcej: www.federacjapz.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum