Ponad 3,5 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenia zdrowotne. To o prawe 15 proc. więcej niż rok temu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 października 2021 14:00

Jak poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń, po II kwartale 2021 roku, już ponad 3,5 mln Polaków posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne. To o 14,8 proc. więcej niż w podobnym okresie w 2020 roku.

Rośnie zainteresowanie Polaków ubezpieczeniem zdrowotnym. Fot. Arch. PTWP
  • Jak podała Polska Izba Ubezpieczeń, już ponad 3,5 mln Polaków zdecydowało się na prywatne ubezpieczenia zdrowotne
  • Z danych PIE wynika, że wartość składki przypisanej brutto po drugim kwartale wzrosła o 5,5 proc. i wynosi 526,8 mln zł
  • Rośnie także wzrost zainteresowania zdrowiem pracowników przez pracodawców, czego dowodem jest m.in. zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego czy też poszerzenie obowiązkowej medycyny pracy o pakiety diagnostyczne

Ważny trend w ubezpieczeniach zdrowotnych

Z danych PIE wynika, że wartość składki przypisanej brutto po drugim kwartale wzrosła o 5,5 proc. i wynosi 526,8 mln zł.

- Zauważamy wzrost zainteresowania zdrowiem wśród Polaków, co pokazuje nie tylko zwiększona liczba polis, ale także liczba badań, wizyt stacjonarnych i wykonywanych badań profilaktycznych - wskazała cytowana w informacji doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota M. Fal.

Kolejnym - jak napisano - godnym odnotowania trendem jest zauważalny wzrost troski pracodawców o zdrowie pracowników, m.in. poprzez zapewnienie im ubezpieczenia zdrowotnego lub poszerzenia obowiązkowej medycyny pracy o pakiety diagnostyczne, pogłębioną profilaktykę górnych dróg oddechowych i często dostęp do teleporad.

Według Barometru Watch Health Care średni czas oczekiwania na usługi medyczne w publicznej ochronie zdrowia skrócił się z 3,8 do 3,4 miesiąca. Jednak - jak wskazano - że w wielu dziedzinach medycyny czas ten znacząco się wydłużył. "Wciąż najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenie z zakresu ortopedii - ponad 10 miesięcy, chirurgii plastycznej, neurochirurgii czy angiologii" - czytamy.

Czytaj: Kod choroby na L4. Co widzi pracodawca na zwolnieniu lekarskim?

Czego najbardziej boją się Polacy?

Napisano, że utrata zdrowia była i jest jedną z największych obaw Polaków, a podczas pandemii ten niepokój się pogłębił. Według przeprowadzonego przez PIU rankingu "Mapy ryzyka Polaków", czyli najistotniejszych trosk społeczeństwa i związanych z tym potrzeb ubezpieczeniowych, jedną z najpoważniejszych obaw jest brak dostępu do opieki zdrowotnej. W lutym 2021 r. zadeklarowało tak 71 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do 2020 r. Podkreślono, że była to największa zmiana związana z chorobami i zdrowiem w badaniu PIU.

Wskazano, że poza brakiem dostępu do opieki medycznej, Polacy obawiają się nowotworu, chorób wirusowych, utraty sprawności, otyłości i cukrzycy, chorób psychicznych oraz trwałych uszkodzeń mózgu.

- Większość tych zmartwień można rozwiązać poprzez szybszą diagnostykę, lepszy dostęp do lekarzy-specjalistów oraz fizjoterapeutów - napisano.

Czytaj: RPP o no fault i ustawie o jakości. "Informacje o zdarzeniach niepożądanych będą zanonimizowane"

ZUS tropi lewe zwolnienia lekarskie. Może sprawdzić m.in. logowanie telefonu w czasie L4

18 października. Najnowsze terapie dla pacjentów onkologicznych. Jak poprawić dostęp do nich?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum