Pomorskie: coraz więcej studentów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: dziennikbaltycki.pl/Rynek Zdrowia • • 20 października 2015 11:45

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia twierdzi, że w województwie pomorskim blisko 40 tys. młodych osób na nie ma prawa do świadczeń zdrowotnych. To głównie studenci i doktoranci.

Pomorskie: coraz więcej studentów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z danych statystycznych wynika, że w województwie pomorskim 40 tys. 918 osób między 19 a 26 rokiem życia nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Większość stanowią studenci i doktoranci.

Eksperci ostrzegają, że niektórzy studenci nie zdają sobie sprawy, że nie są ubezpieczeni w NFZ. W przypadku nagłego wypadku lub choroby mogą być obciążeni często bardzo wysokimi kosztami leczenia.

Prawo do ubezpieczenia wygaśnie studentowi także wtedy, gdy rodzice, którzy zgłosili go do ubezpieczenia, zmienią pracę i nie zgłoszą studenta u nowego pracodawcy.

Student, który nie ukończył 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, mocą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Tym samym również nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze