Podlaskie: wydali rekordowo dużo kart EKUZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2013 10:08

Podlaski OW NFZ w Białymstoku wydał od początku roku 39 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest to więcej niż w całym ubiegłym roku - informuje "Gazeta Wyborcza".

Podlaskie: wydali rekordowo dużo kart EKUZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oddział spodziewa się że w całym bieżącym roku wyda o ponad 30 proc. kart więcej niż rok wcześniej. Powody? Wstąpienie do Unii Europejskiej popularnej wśród turystów Chorwacji (w lipcu i sierpniu ponad 1500 wydanych kart), a także wdrożenie Zintegrowanego Informatora Pacjenta, przez co więcej ludzi odwiedza siedziby NFZ. Część z nich przy okazji wyrabia EKUZ.

Prawdziwy boom nastąpił w lipcu. Przez wakacje NFZ wydał ponad 18 tys. kart, czyli o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Kolejnej fali interesantów urzędnicy spodziewają się w najbliższych tygodniach, gdy po karty będą się zgłaszać studenci wyjeżdżający na studia za granicą, szczególnie w ramach Erasmusa.

Karta EKUZ pozwala na uzyskanie nieodpłatnej pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej, w takim zakresie, w jakim z publicznej służby zdrowia mogą korzystać obywatele danego państwa. Dotyczy to przypadków niespodziewanych, a nie planowego leczenia.

Więcej:bialystok.gazeta.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum