Podkarpackie: w ciągu roku wydano niemal 1,2 mln e-zwolnień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 15:45

Na Podkarpaciu po roku od wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiono ich prawie 1,2 mln - poinformował w czwartek (19 grudnia) regionalny rzecznik ZUS Wojciech Dyląg.

Podkarpackie: w ciągu roku wydano niemal 1,2 mln e-zwolnień
Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Fot. Fotolia

Obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej wprowadzono od 1 grudnia ubiegłego roku. Lekarze nadal mogą, w wyjątkowych sytuacjach losowych, wystawiać papierowe zwolnienia na wcześniej wydrukowanym z systemu formularzu, np. gdy nie mają dostępu do internetu lub gdy zabraknie prądu. Na wprowadzenie takiego wydruku do systemu informatycznego ZUS mają trzy dni.

Dyląg podkreślił, że na Podkarpaciu lekarze wystawili w formie elektronicznej niemal 1,2 mln zwolnień.

- W oddziale ZUS w Jaśle było to niemal 343,5 tys., natomiast w oddziale w Rzeszowie ponad 845,3 tys. - dodał.

Rzecznik zaznaczył, że jeżeli lekarz wystawi e-zwolnienie każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi.

- Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Dzięki temu pracodawca właściwie rozliczy składki i świadczenia i uniknie korekt dokumentów rozliczeniowych. Nie musi również sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania - powiedział.

W całym kraju w okresie od grudnia 2019 do końca listopada 2019 wystawionych zostało 25,1 mln zwolnień, a uprawnionych do ich wystawiania jest ponad 100 tys. lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum