Płock: NFZ wysyła rachunki nieubezpieczonym pacjentom

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2014 18:02

Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdza, czy pacjenci, którzy leczyli się w 2013 r. w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, faktycznie mieli do tego prawo. Jeśli było inaczej, muszą ponieść koszty.

- Fundusz wszczął postępowanie wyjaśniające w stosunku do dziewięciu osób z terenu Płocka. Celem jest wydanie decyzji administracyjnych wzywających do zapłaty - informuje Piotr Kalinowski z zespołu prasowego NFZ Mazowsze. Dodaje, że najmniejsza naliczona kwota w Płocku to 433 zł, a największa - 4 tys. 603 zł.

Jeśli Fundusz ustali, że ktoś nie miał prawa, by leczyć się w ramach ubezpieczenia, to informuje go o wszczęciu postępowania administracyjnego. Na tym etapie pacjent może wyjaśnić sprawę i złożyć dokumenty, które potwierdzają, że jednak takie uprawnienia posiadał - podaje Gazeta Wyborcza.

- My to sprawdzamy i jeśli racja jest po stronie pacjenta, postępowanie umarzamy - tłumaczy Kalinowski. Dodaje, że wezwanie do zapłaty może być anulowane także w sytuacji, gdy pacjent (w uzasadnionym przypadku) był błędnie przekonany, że ma prawo do świadczeń.

 - Natomiast, jeśli ktoś nie miał prawa do świadczenia, z którego skorzystał, to otrzymuje decyzję z wysokością kwoty do zapłaty - wyjaśnia Piotr Kalinowski. Na wpłatę pieniędzy były pacjent ma 14 dni - jeśli przegapi termin, naliczane są odsetki.

Więcej: gazeta.pl/plock

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum