Pawlak kontra Boni ws. składki zdrowotnej rolników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 października 2011 16:36

Nie będę komentować prywatnych pomysłów - tak wicepremier Waldemar Pawlak odniósł się do słów szefa doradców premiera Michała Boniego na temat składki zdrowotnej dla rolników. Boni stwierdził, że według wstępnych założeń rządu wynosiłaby ona około 35 zł miesięcznie.

Pawlak kontra Boni ws. składki zdrowotnej rolników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Będziemy rozmawiali z PO na temat różnych propozycji, nie będę komentować prywatnych pomysłów różnych ministrów - powiedział w poniedziałek (17 października) dziennikarzom w Brukseli Pawlak, pytając też, "do jakiej partii należy pan minister Boni".

- Na pewno trzeba zastosować dokładnie taki sam mechanizm (w składkach zdrowotnych dla rolników - PAP) jak w przypadku innych zawodów, to znaczy, że składka zdrowotna jest płacona z odpisu podatkowego, a więc (w tym przypadku) z odpisu z podatku rolnego - dodał wicepremier.

Michał Boni powiedział wcześniej w TVN24, że rząd ma już przygotowane wstępne założenia zmiany zasad pobierania składki zdrowotnej - tak by zgodnie z orzeczeniem TK była ona pobierana w zależności od dochodów.

Według niego byłaby to kwota rzędu 35 zł miesięcznie, przy czym - jak dodał Boni - osoby o niższych dochodach niż 5-6 tys. zł rocznie byłyby w ogóle zwolnione ze składki. W jego opinii, w rządzie powinna zacząć się też dyskusja na temat pozostałych składek ubezpieczeniowych rolników.
Odnosząc się do słów Boniego Pawlak stwierdził, że żaden pracownik nie płaci "nadzwyczajnej składki na nowo", tylko część podatku jest oznaczona jako składka zdrowotna od dochodów osobistych.

- To samo trzeba zrobić w przypadku podatku od dochodów rolnych, że część podatku będzie transferowana na opłaty dotyczące ochrony zdrowia i to będzie sprawiedliwe i uczciwe, tak samo jak w przypadku pozostałych zawodów  - podsumował Pawlak.

Pytany, na co PSL może się zgodzić w rozmowach o KRUS, wicepremier podkreślił, że "na razie ta sprawa w ogóle nie była przedmiotem dyskusji koalicyjnych".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze