Dziennik Gazeta Prawna, RZ/ Rynek Zdrowia | 12-10-2010 10:19

Pakiet ustaw bez dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

W pakiecie ustaw zdrowotnych przygotowywanych przez rząd brakuje na razie regulacji w zakresie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Według Dziennika Gazety Prawnej, dodatkowe ubezpieczenia – przynajmniej teoretycznie – poprawiłyby kondycję finansową szpitali publicznych, zwiększyły dostępność leczenia i dały szansę na podwyżki dla personelu. To jedyna droga, jeśli sytuacja opieki zdrowotna ma się zmienić bez podnoszenia składki zdrowotnej.

Politycy PO przyznają, że obawiają się, iż społeczeństwo nie jest na takie reformy gotowe. Według CBOS 61,0 proc. Polaków uważa dobrowolne ubezpieczenia za zły pomysł. Platforma Obywatelska chce jesienią raz jeszcze przekonać Polaków do tej idei. To oznacza jednak, że podawany termin wejścia w życie ustawy(2011 r.) może być nierealny.

Ustawa nie będzie regulowała, które operacje lub badania znajdą się w pakiecie usług dodatkowych. Wszystko zależy od firm ubezpieczeniowych, które będą próbowały przyciągnąć klientów swoją ofertą. Za świadczenia, które obecnie opłacane są z obowiązkowej składki, nadal będzie płacił NFZ. Tyle, że ubezpieczyciel dodatkowy mógłby zagwarantować szybsze terminy ich wykonania.

Jak wynika z raportu Ernst & Young konkurencja między płatnikami jest warunkiem koniecznym dla poprawy efektywności polskiego systemu opieki zdrowotnej. Aby mogła ona zaistnieć, muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki: wielość płatników oraz możliwość wyboru płatnika przez pacjenta – czytamy w raporcie Ernst & Young.

Według Łukasza Zalickiego, partnera zarządzającego działem doradztwa biznesowego Ernst & Young, pula środków, jakimi dysponował Narodowy Fundusz Zdrowia, co roku zwiększała się o kilkanaście procent. Nie wpłynęło to jednak na poprawę efektywności systemu opieki zdrowotnej.

– Niestety, samo zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną bez zmian strukturalnych i bez reorganizacji całego systemu, nie poprawi jakości usług ani ich standardów – twierdzi Zalicki.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, resort zdrowia zamierza wprowadzić konkurencję w zakresie obowiązkowych składek zdrowotnych. Warunki dla konkurencji wśród płatników mają być gotowe w 2011 r.

Pilotaż zmian planowany jest w 2012 r. w województwach: pomorskim i dolnośląskim, a nowy system ma zacząć działać od 2014 r. W 2011 r. Ministerstwo Zdrowia chce rozpowszechnić dodatkowe polisy i uporządkować przepisy, tak, by szpitale, zwłaszcza publiczne, nie bały się podpisywać umów z firmami.