Padł rekord zwolnień: w jeden dzień wzięło je 182 tys. osób

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2018 12:55

Jak podaje pracownik warszawskiej centrali ZUS, "w grudniu bijemy rekord wszech czasów pod względem wystawiania zwolnień". Rekordowy miał być przede wszystkim ostatni poniedziałek (17 grudnia), kiedy na chorobowe udało się aż 182 tys. osób.

Padł rekord zwolnień: w jeden dzień wzięło je 182 tys. osób
W tym roku w grudniu Polacy częściej niż rok temu korzystają ze zwolnień lekarskich Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Standardem o tej porze roku jest ok. 60 tys. zwolnień dziennie. ZUS twierdzi, że w tym roku dostaje informacje średnio o 90-100 tys. osób dziennie - pisze Gazeta Wyborcza. Z czego to wynika?

W rozmowie z GW Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, wyjaśnia, że w grudniu 2017 r. mieliśmy „śnieg mróz i dzięki temu zarazki były mniej agresywne”. Zwiększoną liczbę zachorowań wiąże też z niechęcią Polaków do szczepień. GW zwraca z kolei uwagę na protesty nauczycieli i pracowników sądów, którzy domagając się podwyżek poszli w ostatnich dniach na chorobowe.

Organizacje pracodawców często zwracały uwagę, że krótkoterminowych zwolnień praktycznie nie można skontrolować. E-zwolnienie miało rozwiązać ten problem, ale stało się tak tylko częściowo. Gdy ZUS chce sprawdzić, czy zwolnienie jest uzasadnione, musi listownie wezwać chorego do stawienia się w jego siedzibie, w celu zbadania go przez lekarza orzecznika. Często zanim chory odbierze przesyłkę, kończy się czas zwolnienia i ZUS nie może go już skontrolować.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum