PPOZ w liście do Arłukowicza: jesteśmy przeciw gilotynowaniu pacjentów

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 20 września 2013 11:16

Ponieważ od 1 stycznia 2014 roku zostaną wycięte deklaracje pacjentów, którzy w systemie eWUŚ nie mają potwierdzonych uprawnień (tzw."czerwone światło"], co stanowi ok. 7,5 proc. dorosłych Polaków, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec "gilotynowania" polskich pacjentów - pisze Bożena Janicka, szefowa PPOZ, w liście do Ministra Zdrowia.

PPOZ w liście do Arłukowicza: jesteśmy przeciw gilotynowaniu pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Przypomina, iż lekarze z PPOZ wielokrotnie zwracali uwagę, że system e-WUŚ nie jest źródłem wiarygodnych danych o aktualnym stanie uprawnień do świadczeń zdrowotnych.

"Nadmieniamy ponownie, że w grupie planowanych do pozbawienia świadczeń POZ są osoby bardzo często tej pomocy potrzebujące, np. chorzy na długich zwolnieniach lekarskich, chorzy na świadczeniach rehabilitacyjnych, dzieci i rodzinny posiadające uprawnienia do świadczeń w Polsce, gdzie obecnie mieszkają oraz ci chorzy, którzy na mocy poświadczenia z NFZ są ubezpieczeni, choć ubezpieczenie to pochodzi z innego kraju. Ponadto studenci, współmałżonkowie emerytów - osoby starsze i chore" - pisze Bożena Janicka w imieniu Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

"Wycięcie tych wszystkich deklaracji podświetlonych na czerwono w systemie eWUŚ, prezes NFZ tłumaczy faktem, że Centrala NFZ zawiera umowy na leczenia ze świadczeniodawcami tylko dla ubezpieczonych pacjentów, zgodnie z definicją ustawy. Nie zabezpiecza świadczeń dla  pacjentów, którzy nie mają takiego potwierdzenia w systemie eWUŚ".

"Mamy więc sytuację, w której chorującym Polakom realnie grozi pozbawienie prawa do świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej w ramach ubezpieczenia. Ten sam problem dotyczy również i dzieci" - podsumowuje szefowa organizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze