PPOZ apeluje o rozwiązanie problemu uczniów i studentów w systemie eWUŚ

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 05 października 2015 11:14

Ponad 600 tys. Polaków w wieku od 18 do 26 lat, w tym głównie uczniów i studentów, nadal "świeci się" w systemie e-WUŚ na czerwono. Tymczasem każdy uczący się młody człowiek ma prawo do opieki zdrowotnej - przypomina Bożena Janicka, prezes PPOZ.

PPOZ apeluje o rozwiązanie problemu uczniów i studentów w systemie eWUŚ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dlatego lekarze z PPOZ apelują o pilne uporządkowanie systemu weryfikacji uprawnień do świadczeń zdrowotnych.

- Rozmowy w Ministerstwie Zdrowia i NFZ przyniosły wymierne rezultaty. Zarejestrowaliśmy spadek średniej krajowej "czerwonych świateł" w eWUŚ do około 6,5 proc. Niestety, nadal są problemy. Największe dotyczą studentów i doktorantów, którzy aby dorobić i wesprzeć finansowo utrzymujących ich rodziców podejmują dorywcze prace - wyjaśnia Bożena Janicka.

- Krótkotrwała zmiana podstawy objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym powoduje, że osoby takie często są wykazywane jako pozbawione prawa do świadczeń, mimo faktycznego jego posiadania - dodaje.

Lekarze PPOZ uważają, że najlepszym weryfikatorem prawa do świadczeń byłaby w tych przypadkach szkoła i uczelnia. Ale to wymagałoby zmian legislacyjnych. PPOZ liczy na nie i apeluje w tej sprawie do przyszłych posłów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum