PPOZ apeluje do premiera o przesunięcie terminu wprowadzenia e-zwolnień

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 17:18

Lekarze skupieni wokół PPOZ wystosowali w czwartek (5 kwietnia) pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o przesunięcie terminu obligatoryjnego wystawiania zwolnień w formie elektronicznej.

Bożena Janicka, prezes PPOZ: - Obligatoryjne wystawianie e-zwolnień od 1 lipca jest nierealne. Fot. Archiwum

”Z powodów technicznych i organizacyjnych nie ma możliwości obligatoryjnego wprowadzenia z dniem 1 lipca 2018 roku wystawiania druków zwolnień lekarskich w formie elektronicznej. W sytuacji, w jakiej znalazła się podstawowa opieka zdrowotna, wystawianie e-zwolnień możliwe będzie jedynie fakultatywnie!” - informują w oficjalnym piśmie.

Jednocześnie w związku z wprowadzonymi limitami ZUS ograniczającymi dostęp do papierowych druków zwolnień, lekarze POZ kierują do placówek ZUS oświadczenia informując, że nie będą od 1 maja pobierać jednego bloczka zalecanego przez ZUS, a tym samym wystawiać zwolnień na drukach ZUS ZLA. Do tej pory zebrano już ponad 1000 takich oświadczeń lekarzy.

Zapowiadana od 1 lipca obligatoryjność wystawiania e-zwolnień oraz problemy wynikające z tego powodu (limitowanie druków ZUS ZLA w wersji papierowej) lekarze PPOZ po raz kolejny przedstawili na spotkaniach, które odbyły się 4 kwietnia w Centrali ZUS, a następnie w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Lekarze PPOZ podkreślili, że głównym problemem, z którym od lat mierzy się podstawowa opieka zdrowotna w Polsce jest dramatyczny brak kadr lekarskich oraz coraz bardziej obciążająca je biurokracja. Zwrócili uwagę, że tylko niewielka część placówek podstawowej opieki zdrowotnej w pełni się zinformatyzowała. Zdecydowana większość nie posiada dostępu do internetu w stopniu gwarantującym szybkie i bezawaryjne wysyłanie elektronicznej formy druków zwolnień lekarskich.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska oraz minister Elżbieta Rafalska zapewniły o przeanalizowaniu zgłoszonego problemu limitu ilości druków oraz o ew. zmianie decyzji w tym zakresie, o czym PPOZ zostanie poinformowany pisemnie. Podkreśliły, że jedyną formalną przeszkodą dla usunięcia perturbacji związanych z obligatoryjnością e-zwolnienia od 1 lipca 2018, a także niepokojów społecznych będących ich konsekwencją, jest ustawowy termin wejścia w życie obligatoryjnej, a nie fakultatywnej formy druków ZUS ZLA.

- Biorąc pod uwagę powyższe występujemy do pana premiera o niezwłoczne podjęcie formalnych działań legislacyjnych w celu usunięcia problemów i niepokojów społecznych po 1 lipca 2018 wynikających z nierealnej obligatoryjności wystawiania e-zwolnień - poinformowała Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum