PIU/Rynek Zdrowia | 04-12-2018 12:00

PIU: Polacy wydają coraz więcej na dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne

Polacy wydali na dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne w ciągu trzech pierwszych kwartałów br. 586 mln zł. To ok. 19 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Obecnie już ponad 2,4 mln osób posiada dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Prywatne wydatki na zdrowie są coraz większe Fot. Archiwum

- Z danych wynika, że poziom składki w ubezpieczeniach grupowych rośnie niewiele szybciej niż liczba ubezpieczonych. Pokazuje to wyraźnie, że pracodawcy chcą zapewnić swoim pracownikom szerszy dostęp do świadczeń medycznych, stąd też rośnie popularność szerszych pakietów. Podyktowane jest to z jednej strony kwestiami medycznymi, z drugiej strony walką o pracownika - wyjaśnia Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Pracodawcy dążą także do ograniczenia absencji chorobowych swoich pracowników, które stanowią realny koszt dla firm. ZUS podał, że w 2017 r. przedsiębiorcy wydali z własnej kieszeni 6,3 mld zł, finansując pierwszy miesiąc zwolnienia lekarskiego swoich pracowników - dodaje.

Z najnowszych danych CBOS wynika, że aż 60 proc. Polaków źle ocenia funkcjonowanie NFZ. Najgorzej oceniają go osoby dobrze wykształcone. Z raportu przygotowanego przez Fundację Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz firmę MAHTA wynika, że aby dostać się do specjalisty Polacy muszą poczekać w kolejce średnio ok. 3 miesiące, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane, prawie 4 miesiące. To 2 tygodnie dłużej, niż w ubiegłym roku. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku dostępu do endokrynologa, gdzie średni czas oczekiwania to nawet 23 miesiące.