Ostatnia szansa na abolicję dla nieubezpieczonych

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2017 10:38

Tylko do 12 kwietnia pacjenci, którzy skorzystali ze świadczeń zdrowotnych, nie mając ubezpieczenia, mogą skorzystać z abolicji - donosi Rzeczpospolita.

Ostatnia szansa na abolicję dla nieubezpieczonych
Z abolicji mogą skorzystać osoby, które w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych spełniały przesłanki ubezpieczenia. Fot. Piotr Waniorek PTWP

Taką możliwość przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która weszła w życie 12 stycznia.

Mogą z niej skorzystać osoby, które w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych spełniały przesłanki ubezpieczenia, np. jako małżonek ubezpieczonego czy jego uczące się dziecko do 26. roku życia, jednak nie dopełniły formalności.

Do wstecznego ubezpieczenia musi je zgłosić płatnik składek, czyli pracodawca, który ma na to 30 dni od dnia skorzystania ze świadczeń albo 30 dni od poinformowania przez Fundusz o wszczęciu postępowania administracyjnego.

Na amnestię mogą liczyć też osoby, wobec których Fundusz rozpoczął już postępowanie administracyjne ustalające obowiązek poniesienia kosztów leczenia za lata 2013–2016 r. Nowelizacja przewiduje, że w terminie 90 dni od jej wejścia w życie nie będą wszczynane nowe postępowania, a już wszczęte będą umarzane.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum