Opolski NFZ do rodziców: zgłaszajcie dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2019 15:54

Opolski Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczyna akcję informacyjną, żeby namówić rodziców do zgłaszania dzieci do ubezpieczenia. Według szacunków Funduszu, w systemie brakuje ok. 25 tys. dzieci, w wyniku czego służba zdrowia w regionie traci rocznie 50 mln zł.

Opolski NFZ do rodziców: zgłaszajcie dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego
Fundusz chce możliwie szybko dotrzeć ze swoją akcją do jak największej liczby zainteresowanych Fot. Archiwum

Bernadeta Trawka z Opolskiego OW NFZ wyjaśnia, że każde województwo otrzymuje określoną kwotę na opłacenie usług medycznych. Jej wysokość określa się na podstawie specjalnego algorytmu. Jednym z jego składników jest liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. O ile z dorosłymi nie ma większego problemu, o tyle w przypadku dzieci sprawa się komplikuje, ponieważ rodzice nie zgłaszają ich pracodawcom, którzy następnie przekazują dane do systemu.

- Powoduje to wymierne straty dla wszystkich mieszkańców regionu, dlatego rozpoczynamy specjalną akcję informacyjną, która ma dotrzeć zarówno do rodziców, jak i do pracodawców i urzędników - wskazuje Trawka.

- Zgłoszenia mogą dokonać wyłącznie rodzice lub prawni opiekunowie dzieci. Dlatego chcemy spotkać się m.in. ze starostami i szefami urzędów, w których obywatele załatwiają swoje codzienne sprawy, aby przy tej okazji otrzymali informacje o konieczności zgłoszenia dzieci do ubezpieczenia - mówi Trawka.

- Planujemy także dotrzeć do pracodawców, by przypominali o tym obowiązku swoim pracownikom. Zależy nam także na studentach, którzy podejmując w czasie wakacji pracę na umowę, znikają z systemu jako członek rodziny ubezpieczonego, bo już samodzielnie płacą składkę, a po powrocie do nauki zapominają, że jeżeli rodzice ich ponownie nie zgłoszą, to nawet na cały rok nie ma ich w systemie - dodaje.

Opolski Fundusz chce możliwie szybko dotrzeć ze swoją akcją do jak największej liczby zainteresowanych przed końcem marca, bo właśnie wtedy zapadną decyzje o podziale pieniędzy dla województw na kolejny rok rozrachunkowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum