Opłaty za badanie dziecka są bezprawne

Autor: Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2010 10:46

Dzieci do 18. roku życia oraz kobiety w ciąży i połogu mają prawo do bezpłatnego leczenia, nawet jeśli nie są ubezpieczeni. Mimo jasnych przepisów, niektóre szpitale żądają zapłaty za udzieloną pomoc medyczną.

Informacyjna Agencja Radiowa omawia przypadek Anny Grążel, która przyjechała z Anglii i urodziła w Polsce wcześniaka. Musiała jednak zapłacić w jednym ze szpitali na Mazowszu za badania synka, choć jest Polką, ma w Polsce mieszkanie, a ponadto posiadała Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Rzecznik mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Wanda Pawłowicz stwierdziła, że szpital bezprawnie pobrał opłatę za leczenie dziecka.

Warto w związku z tym przypomnieć komunikat resortu zdrowia z 20 stycznia br. o uprawnieniach do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dla dzieci i kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu:

„W związku z pojawiającymi się sygnałami odnośnie ograniczania przez niektóre zakłady opieki zdrowotnej oraz innych świadczeniodawców dostępu do świadczeń zdrowotnych dzieciom, których rodzice lub opiekunowie prawni nie są ubezpieczeni informuję, że art. 2 ust. 1 pkt 3. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z póz. zm.) stanowi jednoznacznie, że osoby nie posiadające ubezpieczenia, ale posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18 roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.”

Czytaj: polskieradio.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum