OZZL o ''dyscyplinowaniu'' przez ZUS lekarzy nie wystawiających e-zwolnień

Autor: OZZL/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2019 10:40

W związku z podejmowaniem przez ZUS działań ''dyscyplinujących'' wobec lekarzy, którzy - z różnych powodów, również z powodu czasowego niedziałania platformy usług elektronicznych ZUS - nie wypisywali zwolnień ZUS w formie elektronicznej, ale w formie papierowej, Zarząd Krajowy OZZL opublikował oświadczenie.

OZZL o ''dyscyplinowaniu'' przez ZUS lekarzy nie wystawiających e-zwolnień
Według Krzysztofa Bukiela niezrozumiałe i bez sensu są groźby pozbawienia lekarzy uprawnień do wystawiania zaświadczeń ZUS ZLA. Fot. Shutterstock

W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej OZZL, związek przypomina, że wystawianie druków ZUS ZLA ma na celu, zgodnie z ustawą, uzyskania świadczenia pieniężnego przez chorego - ubezpieczonego w ZUS i nie jest jednoznaczne z orzekaniem o stanie zdrowia pacjenta. Zatem wystawianie tych druków nie należy do obowiązków zawodowych lekarzy, ale jest pewną przysługą wyświadczaną przez lekarzy dla ZUS, tym bardziej, że lekarze wykonują tę pracę na rzecz ZUS bez wynagrodzenia (zastępując pracowników ZUS i przysparzając tym samym ZUS-owi korzyści finansowej).

''Orzekanie o stanie zdrowia, do czego lekarz jest zobowiązany ustawowo, może odbywać się na dowolnym papierze i w dowolnej formie i nie ma nic wspólnego z ZUS'' - dodaje podpisany pod dokumentem Krzysztof Bukiel, przewodniczący zarządu OZZL.

Jego zdaniem zupełnie niezrozumiałe i bez sensu są groźby pozbawienia lekarzy uprawnień do wystawiania zaświadczeń ZUS ZLA kierowane przez urzędników ZUS wobec lekarzy, którzy z różnych powodów nie wypisywali zwolnień ZUS w formie elektronicznej, ale w formie papierowej.

''Pozbawiając lekarzy uprawnień do wystawiania zaświadczeń ZUS ZLA urzędnicy ZUS uderzają w interes instytucji którą reprezentują i w swoich klientów - ubezpieczonych, a nie w lekarzy!'' - czytamy w oświadczeniu.

ZK OZZL przestrzega, że dalsze tego typu działania mogą mieć tylko taki skutek, że lekarze sami i masowo zrezygnują z tego wątpliwego ''przywileju''.

Więcej: www.ozzl.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum