OZZL: należy powołać instytucję do wyceny świadczeń

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 10:26

Powołanie instytucji, niezależnej od NFZ, która zajmie się wyceną świadczeń - to główne założenie "Paktu antykryzysowego dla ochrony zdrowia", który OZZL złoży rządowi - poinformował portal rynekzdrowia.pl Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

– Nasze wystąpienie spowodowane jest głównie wypowiedziami prezesa NFZ, który stwierdził, że z powodu światowego kryzysu trzeba liczyć się z gorszą wyceną świadczeń oraz niepłaceniem przez Fundusz za nadwykonania – wyjaśnił nam przewodniczący OZZL.

Jego zdaniem problemy polskiej ochrony zdrowia spowodowane są głównie decyzjami politycznymi.

– Chodzi tu m.in. o wysokość składki i zakres świadczeń proponowanych w jej ramach – mówi Bukiel.

Krokiem w dobrym kierunku, zdaniem zwiąkowców, jest opracowywana ustawa o koszyku świadczeń.

– Popieramy te rozwiązania, mamy tylko zastrzeżenie co do nieograniczonych możliwości ministra zdrowia w kwestii poszerzania zakresu świadczeń gwarantowanych – tłumaczy przewodniczący.

Dlatego właśnie, według lekarzy, powinna powstać niezależna od NFZ instytucja, która zajmie się wyceną świadczeń medycznych.

– Jeżeli będzie właściwie dokonana wycena świadczeń, to wówczas ich zakres będzie dopasowany do składki – podsumował przewodniczący Bukiel.

 W skład tej instytucji powinni wejść przedstawiciele NFZ, dyrektorzy szpitali, menedżerowie oraz lekarze - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej przewodniczący OZZL. - Nie może być tak, że NFZ - który płaci za świadczenia - także je wycenia - dodał.

OZZL domaga się również wyrównania różnic w opłacaniu składki. W ocenie związkowców, rząd nie robi zbyt dużo, by zlikwidować trwający od lat kryzys w służbie zdrowia. Związkowcy zapowiadają, że jeżeli nic się nie zmieni, to jesienią przeprowadzą akcję protestacyjną, która „poruszy polityków”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum