Nowe zasady składek zdrowotnych dla rolników w 2012 roku?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 października 2011 09:51

Ubezpieczeni w KRUS stracą darmową opiekę, jeśli Sejm do lutego nie zmieni ustawy. Jak zapewnia Marek Sawicki, minister rolnictwa, do pierwszego posiedzenia Sejmu będzie gotowy projekt ustawy wprowadzający nowe zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników ubezpieczonych.

Nowe zasady składek zdrowotnych dla rolników w 2012 roku?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wcześniej premier uznał, że nowe rozwiązania, powinien przygotować międzyresortowy zespół do spraw reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników pod kierunkiem ministra Michała Boniego. Jak informuje jednak Dziennik Gazeta Prawna zespół wciąż analizuje problem. Nieoficjalnie ma gotowy projekt ustawy.

Nowe przepisy muszą być szybko uchwalone, bo inaczej od 3 lutego 2012 r. rolnicy utracą prawo do darmowego leczenia. To wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. w którym uznał, że art. 86 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Szef resortu rolnictwa chce, aby podstawą do obliczania składki była wysokość podatku rolnego. Popierają to związki zawodowe, zwracając jednak uwagę, że nowe rozwiązania mogą oznaczać problemy dla gmin. Te bowiem będą musiały przekazać do NFZ część swoich dochodów. Do tej pory pieniądze z podatku rolnego w dużej części były przeznaczane na inwestycje.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze