Nieubezpieczony pacjent może skorzystać z abolicji i nie płacić

Autor: Radio Szczecin/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2017 09:26

Pacjent, który w chwili zabiegu czy operacji (w latach 2013 – 2016) nie był zgłoszony do ubezpieczenia i musi za nie zapłacić NFZ, może skorzystać z abolicji. Wszystko dzięki zmianom w ustawie. Warunkiem skorzystania z abolicji jest jednak dokonanie "wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia, w terminie 90 dni od wejścia nowelizacji w życie.

Nieubezpieczony pacjent może skorzystać z abolicji i nie płacić
W przypadku województwa zachodnio-pomorskiego abolicja dotyczy 12 tysięcy osób. Fot. PTWP

Zmiany zaczęły obowiązywać 12 stycznia 2017 r. w ramach znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak informuje Małgorzata Koszur z zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie w przypadku tego województwa abolicja dotyczy 12 tysięcy osób.

Cztery z nich miały rachunki wystawione na kwoty powyżej 30 tysięcy złotych. A ściślej: będą mieć wystawione takie rachunki, jeśli nie skorzystają z abolicji i nie zgłoszą się "wstecznie" do ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku ponad 100 osób są to koszty leczenia od 5 do 30 tysięcy zł. W przypadku 1300 osób to koszty od 1000 do 5 tys zł. Te pozostałe około 10 tysięcy osób to koszty leczenia od 100 do 1000 złotych.

Więcej: www.radioszczecin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum