Niemcy: składki na ubezpieczenie zdrowotne pójdą w górę?

Autor: oprac. RR • Źródło: dw.com/Rynek Zdrowia15 czerwca 2021 07:30

Niemieckie kasy chorych stoją przed deficytem w wysokości 27,3 mld euro do 2023 roku. Spowoduje to podwyżkę składek.

czy Niemców czeka podwyżka składki zdrowotnej? Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
  • Aby utrzymać składki na ubezpieczenie zdrowotne na stałym poziomie, należy wprowadzić stopniowe zwiększanie finansowania podatkowego
  • Świadczenia niepokrywane przez ubezpieczenie w wysokości około 41 miliardów jest pokrywane częściowo przez regularną dotację federalną w wysokości 14,5 mld euro.
  • Średnia składka dodatkowa mogłaby wzrosnąć o 1,6 punktu procentowego

Z badania zleconego przez jedną z wiodących kas chorych - DAK Gesundheit wynika, że rosnąca luka finansowa stawia pod znakiem zapytania możliwości działania ustawowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego – powiedział szef DAK-Gesundheit Andreas Storm.

– Jeśli teraz nie zostaną podjęte żadne działania, ubezpieczonym grozi historycznie największy skok składek już w 2023 roku – ostrzegł. Średnia składka dodatkowa mogłaby wzrosnąć o 1,6 punktu procentowego.

Deficyt może sięgnąć miliardów euro

Powody, dla których deficyt może sięgnąć miliardów euro, to m.in. walka z pandemią, wyższe koszty związane z postępem medyczno-technicznym, sytuacja demograficzna, ale także uchwalone ustawy. Storm zażądał, aby świadczenia pozaubezpieczeniowe, takie jak współubezpieczenie dzieci, małżonków, emerytów, zasiłki macierzyńskie i dodatki na dzieci były w większym stopniu finansowane z wpływów podatkowych.

Według badania IGES świadczenia niepokrywane przez ubezpieczenie w wysokości około 41 miliardów jest pokrywane częściowo przez regularną dotację federalną w wysokości 14,5 mld euro.

Stopniowe zwiększanie finansowania podatkowego

- Aby utrzymać składki na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne na stałym poziomie, należy wprowadzić stopniowe zwiększanie finansowania podatkowego. Konieczne jest zwiększenie finansowania świadczeń pozaubezpieczeniowych – podkreślił prezes DAK. Zaapelował do przyszłego rządu federalnego o włączenie definicji świadczeń pozaubezpieczeniowych do niemieckiego kodeksu zabezpieczenia socjalnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum