×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Najbiedniejsi rolnicy nie będą w stanie opłacać składek zdrowotnych

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia30 stycznia 2015 10:08

Podatnicy będą dokładać do KRUS. Część rolników nie będzie w stanie opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne - przewiduje Gazeta Prawna. Chodzi o najbiedniejszych rolników, dla których powinien być stworzony specjalny system.

Najbiedniejsi rolnicy nie będą w stanie opłacać składek zdrowotnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rolnicy mający gospodarstwa do 6 ha bez względu na faktycznie osiągane zyski z produkcji rolnej leczą się za darmo. Po ostatniej nowelizacji ustawy z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników (miała miejsce w grudniu 2014 r.) rozwiązania te będą obowiązywały do końca 2016 r.

Eksperci krytykują zapisy prawne i przekonują, że wysokość składki powinna zależeć od wypracowanych dochodów. Np. 89 tys. najbogatszych rolników powinno opłacać składki w takiej wysokości jak przedsiębiorcy ubezpieczeni w ZUS.

Natomiast dla tych, którzy nie mają przychodów, powinien być stworzony specjalny system. Część rolników zawsze będzie bowiem pozostawać na garnuszku budżetu. Badania gospodarstw rolnych FADN (Fram Accountancy Data Network) wskazują, że 1,3 mln z 2 mln polskich gospodarstw rolnych nie jest w stanie w ciągu roku wytworzyć żywności o wartości przekraczającej 4 tys. euro.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum