Na umowie zleceniu też można mieć płatne chorobowe

Autor: regiopraca.pl/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2017 09:15

W powszechnej opinii zasiłek choroby w czasie, gdy pracownik nie może wykonywać swych obowiązków, przysługuje jedynie zatrudnionym na umowę o pracę. Tak jest w istocie, ale wykonując pracę w ramach umowy-zlecenia również można oczekiwać wypłaty zasiłku chorobowego w czasie niezdolności do wykonywania zlecenia z powodu choroby.

Na umowie zleceniu też można mieć płatne chorobowe
Na umowie zleceniu też można mieć płatne chorobowe. Fot. Archiwum

Od stycznia 2016 roku umowy-zlecenia zostały oskładkowane do wysokości minimalnej płacy - przypomina portal regiopraca.pl. W praktyce oznacza to, że wykonujący zlecenie, podobnie jak zatrudniony na umowę o pracę jest ubezpieczony (a ubezpieczenie zdrowotne daje mu bezpłatny dostęp do usług lekarskich), gromadzi środki na przyszłą emeryturę (poprzez składki na ubezpieczenie emerytalne), a w sytuacji, gdy ulegnie wypadkowi przy pracy będzie miał prawo do odszkodowania lub renty (bowiem opłaca również składki na ubezpieczenie rentowe i wypadkowe).

Różnica w oskładkowaniu zasadza się jedynie na tym, że osoby zatrudnione na umowę o pracę mają również odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenie chorobowe. Pracujący na umowę-zlecenie takich składek nie muszą płacić. Nie muszą - co nie oznacza, że nie mogą, jeśli tylko zechcą.

Wielu zleceniodawców nie informuje zleceniobiorców o takiej możliwości bo uważają, że nie leży to w ich interesie. Dlaczego? Bo choć na zleceniodawcy nie ciąży obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe, ale to on będzie musiał przez pierwsze 33 dni wypłacać zasiłek chorobowy zleceniobiorcy, gdy ten zachoruje, a dopiero później obowiązek ten weźmie na siebie państwo.

Zleceniobiorcy mogą więc zobligować zleceniodawcę do tego, by zgłosił ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przekazywał co miesiąc składkę na ubezpieczenie chorobowe.  Składka nie będzie opłacana przez zleceniodawcę, ale odprowadzana z zarobków zleceniobiorcy.

Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45 procent brutto, którą opłaca wykonawca zlecenia. Przy zarobkach rzędu 2 500 złotych na miesiąc składka wyniesienie ponad 60 złotych. To dla wielu niemałe pieniądze, ale wystarczy jeden dłuższy okres choroby, w czasie którego nie będzie można realizować zleceń (a w tym czasie przyjmować zasiłek chorobowy), by składki zwróciły się z nawiązką.

Portal regiopraca.pl zwraca uwagę, że ubezpieczenie chorobowe w przypadku osób niezatrudnionych (a za takie uważani są wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia) zaczyna działać dopiero po trzech miesiącach od opłaceniu pierwszej składki. Jeśli więc zlecenie ma być wykonane w krótszym czasie, opłacanie składek w ogóle nie będzie miało sensu.

Czytaj: www.regiopraca.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum