NRL alarmuje ws. druków zwolnień lekarskich, ZUS odpowiada

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Aleksander Główczewski - PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2018 17:04

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelował do prezes ZUS o zniesienie limitów papierowych druków zwolnień lekarskich wydawanych lekarzom. ZUS odpowiada, że monitoruje wydawanie bloczków i nie odnotowuje problemu braków.

ZUS odpowiada, że monitoruje wydawanie bloczków i nie odnotowuje problemu braków Fot. Archiwum

Papierowe zwolnienia lekarskie przejdą do historii 1 lipca 2018 r. Zgodnie z prawem, od tego dnia lekarze będą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Od 1 stycznia 2016 r. możliwe jest wystawianie zwolnień w obu systemach.

"W związku z docierającymi do samorządu lekarskiego informacjami, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził limity wydawanych lekarzom druków zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby zwracam się (...) z prośbą o pilne zniesienie tych limitów w (...) jednostkach ZUS" - napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz w piśmie do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.

Czytaj: NRL interweniuje w ZUS w sprawie limitu na druki ZUS ZLA

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział w piątek PAP, że Zakład na bieżąco monitoruje jakim zasobem druków dysponuje każdy z lekarzy. - Robimy to na podstawie danych o wydanych bloczkach i liczbie na bieżąco wpływających zwolnień - wyjaśnił. - Wyniki monitoringu nie wskazują na problem braku druków zwolnień wśród lekarzy - dodał.

Zapewnił, że każdy lekarz, któremu brakuje druków może zwrócić się do ZUS, a ten wyda mu kolejne bloczki. Andrusiewicz podkreślił, że zanim ZUS podjął decyzję o ograniczeniu wydawania bloczków zwolnień, przeprowadzono dokładną analizę liczby zwolnień lekarskich wystawianych w całym kraju.

Z analizy wynika, że w ostatnim półroczu jedynie 2 proc. lekarzy wystawia średnio w miesiącu pomiędzy 100, a 150 zwolnień, a jedynie jeden procent wypisuje ich powyżej 150. Nie więcej niż pięć zwolnień wystawia 43 proc. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień. Pozostały odsetek wystawia od 5 do 100 zwolnień na drukach wydawanych przez ZUS. Część korzysta z możliwości wystawiania zwolnień elektronicznie.

Na początku marca prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska mówiła w wywiadzie dla PAP, że upowszechnienie elektronicznych zwolnień lekarskich da praktyczną możliwość kontroli zwolnień najkrótszych i przez to pozwoli ograniczyć wynagrodzenia chorobowe, na które w ubiegłym roku pracodawcy wydali 6,5 mld zł.

- Mamy zdiagnozowane wszystkie ryzyka związane z e-zwolnieniami. Do najważniejszych należą: struktura wiekowa lekarzy wystawiających orzeczenia o niezdolności do pracy, braki sprzętu komputerowego w przychodniach oraz brak dostępu do internetu. Ale nie są to problemy nie do przezwyciężenia - zaznaczyła prezes ZUS. Podkreśliła, że 1 lipca 2018 r. to termin nieuchronny, ponieważ wynika z uchwalonego i opublikowanego prawa. Zapewniła, że ZUS jest przygotowany na przejście na pełną elektronizację.

- Nasza strategia polega na tym, żeby przekonać znaczną część z obecnych 145 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień do ich elektronicznej formy. Obecnie z tej drogi korzysta ok. 10 proc. lekarzy, ale ta liczba systematycznie się powiększa - podała. Prezes przypominała, że od dwóch lat lekarze mogą wystawiać e-zwolnienia i czas na przygotowanie się do ich obowiązkowego stosowania był bardzo długi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum