wyborcza.biz/Rynek Zdrowia | 29-02-2016 09:12

NFZ wystawił słone rachunki za leczenie, dlatego warto...

W ciągu dwóch lat (2013-2015) Fundusz wystawił 8,2 tys. rachunków za usługi medyczne.  Pacjenci, którzy nie byli ubezpieczeni mają do zapłacenia 10,7 mln zł. Warto na bieżąco kontrolować, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązku odprowadzania składek.

Pod koniec 2015 r. ponad 600 tys. osób, głównie młodych i studentów, miało w eWUŚ status osoby nieubezpieczonej. Fot. Archiwum

Jak informuje Gazeta Wyborcza, pod koniec 2015 roku ponad 600 tys. osób, głównie młodych i studentów, miało w eWUŚ status osoby nieubezpieczonej. Czasem winny jest system, czasem opóźnienie w spływaniu danych o składkach. Bywa, że pracodawca zalega z ich płaceniem albo zapomnimy zgłosić dziecko i małżonka do ubezpieczenia, np. podczas zmiany pracy. Problem miewają również studenci, którzy zdecydowali się na dorabianie w trakcie wakacji.

Można też znaleźć się poza systemem na własne życzenie, np. pracując na czarno, nie rejestrując się w urzędzie pracy i nie mając nikogo, kto może nas podpiąć pod swoje ubezpieczenie. Problemu nie ma, kiedy zaległość dotyczy kwoty poniżej 100 zł odpowiadającej pojedynczej wizycie u lekarza rodzinnego czy specjalisty - o taką sumę NFZ się nie upomina.

ZUS mówi, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto na bieżąco kontrolować, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązku odprowadzania składek. Szczególnie, jeśli często zmieniamy pracę bądź pracujemy dla kilku firm na podstawie umowy-zlecenia.

Stałą kontrolę nad wpływającymi składkami można mieć na własnym profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, czyli w pierwszym polskim e-urzędzie uruchomionym przez ZUS.

Więcej: www.wyborcza.biz