NFZ: kiedy Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii ma prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia w kraju

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 21:45

Aby potwierdzić swoje prawo do leczenia w Polsce, osoba uprawniona powinna legitymować się jednym z dokumentów wymienionych w komunikacie NFZ z 19 stycznia.

NFZ: kiedy Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii ma prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia w kraju
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

11 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo wprowadziło Globalną Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (GHIC). Karta jest wydawana osobom, które mają prawo do niezbędnej opieki zdrowotnej na mocy umowy o handlu i współpracy i powinna być akceptowana przez polskich świadczeniodawców.

Nowa karta GHIC ma czerwono-białe-niebieskie tło, które nawiązuje do flagi brytyjskiej, oraz hologram zabezpieczający w formie flagi brytyjskiej w prawym górnym rogu. Ma taką samą strukturę i pola informacyjne jak obecna brytyjska karta EKUZ, dzięki czemu będzie łatwa do rozpoznania.

Mieszkańcy Irlandii Północnej będą mieli możliwość wyboru alternatywnej wersji karty GHIC, która nie zawiera flagi brytyjskiej. Wydawanie karty z alternatywnym wzorem rozpocznie się w późniejszym terminie, a jej wzór zostanie udostępniony z wyprzedzeniem.

Uprawnienia do świadczeń w Polsce potwierdzają też: Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ; ang. EHIC) pozostające w obiegu: Standardowa karta CRA EKUZ, Studencka karta CRA EKUZ.

Honorowne są też: Certyfikat Tymczasowo Zastępujący EKUZ oraz pozostałe uprawnienia w zakresie opieki zdrowotnej.

Szczegóły (w tym wzory dokumentów uprawniających do leczenia): www.nfz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum