Ministerstwo Cyfryzacji: EKUZ można zdobyć przez internet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 12:50

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można zdobyć przez internet - poinformowało w piątek (7 czerwca) Ministerstwo Cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji: EKUZ można zdobyć przez internet
Zwykle na kartę trzeba czekać od trzech do pięciu dni roboczych od wysłania wniosku Fot. Archiwum

- Przed wyjazdem na urlop wiele spraw możemy załatwić przez internet - począwszy od rezerwacji hotelu czy biletów, po zakup walizki czy nowych butów. Jedną z takich spraw jest również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powinna znaleźć się w bagażu wszystkich, którzy będą odpoczywać na terenie Unii Europejskiej - podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski.

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych, które są refundowane w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszystkie osoby mające prawo do opieki medycznej w Polsce.

Zarówno wyrobienie karty, jak i korzystanie z niej nic nie kosztuje. Od 1 czerwca br. karty wydawane osobom ubezpieczonym i opłacającym składki w NFZ są ważne przez trzy lata. Karty wydawane dzieciom i młodzieży do lat, a także emerytom, są ważne pięć lat.

Resort cyfryzacji wyjaśnia, że staranie o EKUZ należy zacząć od założenia profilu zaufanego, jeśli jeszcze go nie mamy. W całości można to zrobić online za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Następnie należy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl, wybrać sekcję "Wyjazd zagranicę", a następnie: "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)".

MC zaznacza, że zwykle na kartę trzeba czekać od trzech do pięciu dni roboczych od wysłania wniosku, ale w okresie wakacyjnym może to trwać dłużej.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum