Minister nie chce ujawnić szczegółów dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: metromsn, PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2014 21:50

Ministerstwo Zdrowia nie chce na razie ujawniać, jak miałyby wyglądać dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Na szczegóły mamy czekać do marca.

Na życzenie opozycji wiceminister Sławomir Neumann przyszedł do Sejmu na komisję zdrowia. Odmówił przedstawienia fragmentów opracowywanych rozwiązań, bo jego zdaniem sens ma tylko dyskusja nad całością, którą resort ma pokazać w marcu. - Dziś nie mamy przyjętych założeń, więc pokazywanie pięciu, sześciu kartek nie ma sensu - stwierdził. 

- Sprawa jest poważna, dotyczy milionów Polaków, potrzebna jest dyskusja - apelował szef komisji Tomasz Latos (PiS).

Naczelna Rada Lekarska proponuje inne rozwiązanie: zwiększenie limitów przyjęć na studia medyczne, rezydentur oraz uproszczenie zdobywania specjalizacji. - W Polsce współczynnik lekarzy na tysiąc mieszkańców wynosi 2,19. Więcej mają m.in. Austria, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Czechy, Estonia i Francja - mówił wczoraj prezes NRL Maciej Hamankiewicz. 

NRL ostrzega przed wprowadzeniem ograniczenia czasu pracy lekarzy i zakazu konkurencji, bo mogłoby to nawet dwukrotnie wydłużyć kolejki do specjalistów i oczekiwanie na zabiegi. Po śmierci nienarodzonych bliźniąt we włocławskim szpitalu (nie podjęto na czas decyzji o cesarskim cięciu, być może dlatego, że ordynator odsypiał swój dyżur w prywatnym szpitalu) minister Arłukowicz zasugerował, że dyrektorzy szpitali mogą wpisywać zakaz konkurencji do umów o pracę z lekarzami.

Według raportu PAN i Naczelnej Izby Lekarskiej, w 2012 r. dwie trzecie lekarzy pracowało w więcej niż jednej placówce. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, lekarz nie powinien pracować dłużej niż 37 godz. 55 min na tydzień. Jednak po wyrażeniu zgody na piśmie mogą pracować ponad 48 godz., a nawet 72 godz. Z kontroli PIP wynika, że niektórzy lekarze pracują nawet 100 godzin bez przerwy, nie naruszając prawa. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum