Mazowsze: NFZ pokaże studentom jak działa eWUŚ i ZIP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2013 14:07

Wyjaśnienie studentom wątpliwości związanych ze statusem ubezpieczenia zdrowotnego - to cel kampanii edukacyjnej "Studencie! eWUŚ radzi", którą rozpoczął mazowiecki oddział NFZ we współpracy z największymi uczelniami w regionie.

Mazowsze: NFZ pokaże studentom jak działa eWUŚ i ZIP

Jak powiedziała PAP rzeczniczka mazowieckiego oddziału NFZ Agnieszka Gołąbek, akcja ma ułatwić studentom poruszanie się w systemie ochrony zdrowia.

W ramach kampanii, studenci mogą na uczelni założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta i wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane ze statusem ubezpieczenia studiującego bezpośrednio z pracownikami NFZ.

Studenci otrzymają także ulotki, w których znajdą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania: kiedy student jest ubezpieczony, czy jest ubezpieczony, jeżeli pracował w wakacje, jakie ma uprawnienia do leczenia w ramach NFZ, gdy skończył 26 lat i nadal studiuje, czy po zakończeniu studiów jest nadal ubezpieczony.

Do 15 listopada konto ZIP będzie można założyć na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Z kolei w dniach 19-22 listopada z takiej możliwości skorzystać będzie można na Uniwersytecie Warszawskim, a w dniach 26-27 listopada - Szkole Głównej Handlowej. W kampanii w najbliższym czasie weźmie udział także Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny i Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach.

Jak przypomniała Gołąbek, studenci, aby mieć prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, muszą być zgłoszeni do ubezpieczenia przez rodziców, opiekunów prawnych bądź uczelnię pod warunkiem, że uczą się na terenie RP, nie są członkami rodziny osoby ubezpieczonej i złożą oświadczenie, że nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

System eWUŚ - elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców - działa od 1 stycznia, pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum