Mazowieckie: dwudziestolatka nie zapłaci 93 tys. zł za leczenie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2016 22:02

Oddział Funduszu w Warszawie zapowiedział, że uchyli decyzję wezwania do zapłaty 93 tys. zł za leczenie. 20-latka uregulowała swój status ubezpieczenia w NFZ.

Dwudziestolatka musiała uzupełnić dokumenty i udowodnić, że gdy była hospitalizowana, była uczennicą i mam prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Fot. Archiwum

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, w grudniu 2015 r. młoda kobieta dostała z Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wezwanie do zapłaty za leczenie w wysokości 93 tys. zł. Chodziło o pobyt w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, do którego została przewieziona w ciężkim stanie w styczniu 2014 r. Była wtedy w klasie maturalnej.

Przy przyjęciu do Instytutu elektroniczny system eWUŚ pokazał, że chora nie jest ubezpieczona. Dwudziestolatka podpisała oświadczenie, że jest ubezpieczona. Była przekonana, że jest tak dlatego, że jest uczennicą.

W październiku Funduszu wskazał, że gdy była leczona w szpitalu, nie miała jednak ubezpieczenia i w związku z tym musi za hospitalizację zapłacić. Jej bezrobotni rodzice w okresie, gdy była w szpitalu, nie byli zarejestrowani w urzędzie pracy. Dlatego ani oni, ani 20-latka jako ich dziecko nie figurowali w rejestrze ubezpieczonych.

Po tym jak sprawa trafiła do mediów, NFZ oraz ZUS znalazły rozwiązanie, by 20-latka nie pokrywała horrendalnych kosztów leczenia. Musiała uzupełnić dokumenty w ZUS i udowodnić, że gdy była hospitalizowana, była uczennicą i mam prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum