Mazowiecki NFZ do rodziców: zgłaszajcie dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2015 20:03

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w trosce o małych pacjentów tuż przed Dniem Dziecka przypomina, że rodzice mają obowiązek poinformować swojego płatnika składek (np. pracodawcę) o nowo narodzonym dziecku, które należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Mazowiecki NFZ do rodziców: zgłaszajcie dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego
Fot. Fotolia

Taki obowiązek dotyczy rodziców, jeśli są ubezpieczeni. Jego dopełnienie jest ważne, bo może pozwolić na uniknięcie wymagających czasu formalności w chwili kłopotów zdrowotnych dziecka.

Jeżeli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce albo innym kraju UE lub nie jest osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie innych przepisów prawa, do ubezpieczenia zdrowotnego mogą zgłosić wnuka ubezpieczeni w Polsce babcia albo dziadek.

Gdy dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, za jego leczenie zapłaci NFZ.

Jeżeli rodzice dziecka nie mają prawa do świadczeń finansowanych przez Fundusz i dlatego nie zgłosili go do ubezpieczenia, za leczenie dziecka do 18. roku życia zapłaci budżet państwa - pod warunkiem, że jest ono obywatelem polskim.

- Rodzice szczególnie powinni pamiętać, że w przypadku zmiany pracy rodzic zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego, a razem z nim wszyscy zgłoszeni wcześniej członkowie rodziny - zaznacza Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego Funduszu.

Dlatego powinno się poinformować nowego pracodawcę o członkach rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak jednocześnie podał rzecznik, wartość pediatrycznych kontraktów na Mazowszu rośnie - w przypadku ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z 53,2 mln zł w 2014 r. do 53,6 mln zł w 2015 r., w przypadku leczenia szpitalnego z 357 mln zł w roku ubiegłym do 367,4 mln zł w roku bieżącym.

Dodatkowo mazowiecki oddział NFZ sfinansował w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w zakresach dziecięcych nadwykonania na kwotę 3,3 mln zł. Podobnie uzgodniono ze świadczeniodawcami i zapłacono za nadwykonania w lecznictwie szpitalnym w pediatrii i zakresach dziecięcych kwotę 46,2 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum