MZ zwiększy możliwość negocjacji cen leków

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 01 października 2009 11:31

Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w tym roku wyda na leki o 700 mln zł więcej, niż przewidywano w planie finansowym. Dlatego resort zdrowia szuka rozwiązań, które zwiększą dostęp chorych do leków bez nadmiernego obciążania finansów NFZ.

MZ pracuje nad nową ustawą o refundacji leków. Jak informuje Rzeczpospolita, chce wprowadzić m.in. elastyczne metody negocjowania z firmami farmaceutycznymi, bo teraz przepisy upoważniają urzędników do negocjowania tylko ceny leku.

Firmy nie są jednak skore do obniżek cen. Sprzedają leki na globalnym rynku, a obniżenie ceny w jednym kraju prowadzi do obniżek na całym świecie. Dlatego resort chce dać urzędnikom możliwość, by mogli rozmawiać z firmami nie tylko o cenach, ale też np. o podziale ryzyka związanego z leczeniem. Wtedy za leczenie działań niepożądanych firma płaciłaby na równi z NFZ. To obniżyłoby wydatki publiczne i zapewniło dostęp do nowych terapii.

Druga możliwa metoda negocjacji  – ustalenie ilości sprzedawanych leków – to rozwiązanie od dawna stosowane w Europie. Zgodnie z nim państwo umawiałoby się z firmą, że jeśli sprzedaż przekroczy ustalony poziom, to każde kolejne opakowanie leku będzie tańsze.

Zmiany proponowane przez MZ mają poprawić nie tylko stan funduszy NFZ, ale i zmniejszyć wydatki pacjentów.

W Polsce chorzy dopłacają aż jedną trzecią ceny leków, a dla porównania pacjenci w Wielkiej Brytanii tylko ok. 10 proc. - podaje Rzeczpospolita.

Resort chce też zmienić zasady dopłacania do leków. W tej chwili są one podzielone na grupy. Jeśli lek jest refundowany w pełni, NFZ dopłaca do niego tyle, ile kosztuje najtańszy zarejestrowany lek w danej grupie.

– W praktyce te najtańsze nie zawsze są dostępne na rynku. Pacjenci nie mają wtedy dostępu do bezpłatnego leczenia – mówi Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia.

Dlatego MZ chce przy ustalaniu limitów cen brać pod uwagę informacje z rynku dotyczące dostępności leków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum