×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MSW: zmiany w zasiłkach chorobowych funkcjonariuszy - konieczne i nieuniknione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 września 2013 19:17

Zmiany dotyczące zasiłków chorobowych funkcjonariuszy służb mundurowych są konieczne i nieuniknione - oceniło MSW, odnosząc się do postulatów związków zawodowych, które od środy protestują w stolicy.

MSW: zmiany w zasiłkach chorobowych funkcjonariuszy - konieczne i nieuniknione
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ustawa o L-4 w proponowanym kształcie, zrównująca w prawach ubezpieczeniowych służby mundurowe z pozostałymi obywatelami, jest konieczna i nieunikniona - powiedział  Paweł Majcher, p.o. rzecznika resortu.

Podkreślił, że 133 mln zł, które według szacunków MSW zostaną zaoszczędzone dzięki zmianom, nie zostaną zabrane policji, lecz przekazane tym policjantom, którzy zastępują chorujących kolegów.

Odniósł się w ten sposób do protestu funkcjonariuszy ze środy (11 września), gdy  związkowcy demonstrowali przed MSW m.in. przeciwko planom obniżenia do 80 proc. ich wynagrodzeń za czas choroby oraz zbyt niskim nakładom na służby mundurowe. Był to element zaplanowanych do soboty Ogólnopolskich Dni Protestu zorganizowanych przez NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Przeciwko projektowi, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb mundurowych ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia, związkowcy demonstrowali nie tylko 11 września, ale i pod koniec sierpnia przed Sejmem.

Wówczas odbywało się tam publiczne wysłuchanie ws. projektu. Po jego zakończeniu wiceszef MSW Marcin Jabłoński ocenił, że nie usłyszał argumentów przemawiających za wycofaniem się z prac nad zmianami. Projekt czeka obecnie na rozpoczęcie szczegółowych prac w podkomisji.

Przygotowany przez MSW projekt nowelizacji kilku ustaw zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni.

100-proc. stawka za zwolnienie byłaby utrzymana, jeśli choroba będzie wynikać z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - "dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia".

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze