MR chce zmian w składkach zdrowotnych dla mikroprzedsiębiorców

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2017 14:30

Ministerstwo Rozwoju proponuje, by składki zdrowotne od najmniejszych firm były liczone od przychodów.

MR chce zmian w składkach zdrowotnych dla mikroprzedsiębiorców
Wicepremier Mateusz Morawiecki. Fot. PTWP

Przygotowana przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego propozycja tzw. małego ZUS zakłada, że osoby prowadzące działalność na niewielką skalę będą mogły płacić składki na ubezpieczenie społeczne w zależności od faktycznie osiąganego przychodu.

Propozycja MR zakłada, że składki na ubezpieczenie społeczne będą rosły wraz z przychodem. Najniższa ma wynosić 32 zł. Będą z niej mogli skorzystać ci prowadzący firmy, których miesięczny przychód nie przekroczy 200 zł.

Adam Abramowicza, poseł PiS, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości wyjaśnia, że aby te działania miały sens również wysokość składki zdrowotnej powinna być ustalana w analogiczny sposób. Obecna stawka na ubezpieczenie zdrowotne jest bowiem wyższa niż najniższy przychód mikrofirm.

Gdyby składka zdrowotna nadal wynosiła 9 proc. podstawy wymiaru, to wówczas samozatrudniony, którego przychód miesięczny wynosi do 200 zł, zapłaci 18 zł, czyli w sumie wszystkie składki wyniosą dla niego 50 zł.

Przy kolejnej podstawie wynoszącej 400 zł danina będzie wynosić 64 zł na ubezpieczenie społeczne plus 36 zł na zdrowie. W przypadku przychodów w wysokości 600 zł na ZUS pójdzie 96 zł, zaś na zdrowie 54 zł. Osoby osiągające przychód 1000 zł zapłacą na ZUS 160 zł, a na ubezpieczenie zdrowotne 90 zł.

Dopiero od 2,5-krotności płacy minimalnej miałyby obowiązywać dotychczasowe zasady opłacania zryczałtowanych składek na ubezpieczenie społeczne liczonych od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Więcej: gospodarka.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum