MF: "nie" dla ulgi podatkowej na polisy zdrowotne

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2011 09:24

Ministerstwo Finansów nie zgadza się na wprowadzenie proponowanych przez resort zdrowia ulg podatkowych dla osób kupujących polisy zdrowotne - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

MF: "nie" dla ulgi podatkowej na polisy zdrowotne
Odliczenie wydatków na polisy to sztandarowy postulat projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Jednak zdaniem resortu finansów przyjęcie ulgi pozostaje w sprzeczności z ustawą o finansach publicznych. Powołując się na nowelę tej ustawy z grudnia 2010 r. MF podkreśla, że w przypadku nadmiernego deficytu budżetowego rząd nie może przyjmować projektów wprowadzających nowe zwolnienia podatkowe, uszczuplające dochody budżetu.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zwraca uwagę, że Polacy wydają z własnej kieszeni na zdrowie blisko 30 mld zł rocznie. Kupowanie polis zdrowotnych na szerszą skalę skierowałoby część wspomnianych środków do szpitali i przychodni.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że gdyby Polacy wydali na ubezpieczenia 243 mln zł, budżet państwa byłby uboższy z powodu ulgi podatkowej o 38 mln zł. W dłuższej perspektywie polisy przyniosłyby jednak oszczędności lub przynajmniej zahamowanie wydatków z budżetu np. na pomoc finansową dla szpitali.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum