Lubuskie: kolejka po EKUZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2014 20:39

Do wakacji coraz bliżej, dlatego mieszkańcy województwa lubuskiego coraz częściej zgłaszają się do NFZ po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Fundusz przypomina, że jest ona wydawana bezpłatnie.

Tylko w I kwartale br. wydano w Lubuskiem ponad 11 tys. kart. Najwięcej dokumentów NFZ wystawia jednak w lipcu (w ub.r. 10,9 tys.). Liczba wydawanych kart EKUZ rośnie - informuje Gazeta Wyborcza.

EKUZ uprawnia przez pół roku do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach UE/EFTA na identycznych zasadach, jakie obowiązują obywateli tych państw. W większości przypadków wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia części kosztów udzielanych za granicą świadczeń medycznych.

Za co płaci się z własnej kieszeni? W Niemczech trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza, a każdy dzień w szpitalu kosztuje 10 euro. W Belgii samemu płaci się za jedną czwartą kosztów leczenia i leków. We Francji opłaca się 30 proc. wysokości honorariów lekarskich, 20 proc. kosztów leczenia stacjonarnego i 25 proc. szpitalnego.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum